To właśnie dzięki nim możemy codzienne chodzić do pracy, robić zakupy czy bawić się z dziećmi. Stopy, bo o nich mowa, powinny przez cały rok wyglądać nienagannie i zdrowo. Szczególnie latem, kiedy okres na sandałki czy klapki trwa w najlepsze. Nie można zapominać o pielęgnacji stóp również przez pozostałą część roku – zwłaszcza, gdy lubimy chodzić na basen czy na zajęcia sportowe. Z zadbanymi stopami od razu czujemy się bardziej pewne siebie, a przede wszystkim troszczymy się o nasze zdrowie. Zatem dlaczego warto dbać o stopy przez cały rok i jak się za to zabrać?
Piękne stopy – piękna ja
Pielęgnacja stóp często schodzi na dalszy plan, zwłaszcza wtedy, gdy nie musimy publicznie „paradować” w odkrytych butach. A jest to pierwszy krok do zapuszczenia kondycji swoich stóp do stanu, który później ciężko odwrócić. Regularne zabiegi pielęgnacyjne na stopy nie tylko przeciwdziałają rozwojowi chorób grzybicznych, ale również poprawiają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości. Czasem tak niewiele może całkowicie zmienić postrzeganie siebie.
Zadbane stopy – unikaj niewygodnych butów
Która z nas nie zna tego uczucia, kiedy obrzydliwie piękne szpilki wprost wołają o ich zakup. Jednak buty na niebotycznych obcasach to często początek drogi przez mękę. I to na własne życzenie. To, co obłędnie wygląda na wystawie niekoniecznie musi być odpowiednie dla nas i naszych stóp. Często zaciskamy zęby i choćby palił się świat i tak musimy w nich wyjść. Bolesne otarcia, pęcherze, odciski – która z nas tego nie przerabiała? Lepiej unikać sytuacji, które w znacznym stopniu przyczyniają się do mechanicznego uszkodzenia skóry stóp. Wtedy nietrudno o infekcje czy trwałe uszkodzenia tkanki skórnej.
Zadbane stopy – regularnie złuszczaj martwy naskórek
Ludzka skóra co jakiś czas się regeneruje i wytwarza całkiem nowe komórki naskórka. Dlatego też nasza skóra się łuszczy, co nie wygląda zbyt estetycznie. Dotyczy to również skóry na stopach, która w największym stopniu narażona jest ścieranie i uszkodzenia strukturalne. A regularne złuszczanie naskórka wcale nie wymaga od nas dużego wysiłku czy wolnego czasu. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu „potraktować” nasze stopy gruboziarnistym peelingiem do stóp. Tego typu produkty zawierają zazwyczaj fragmenty pumeksu czy też soli morskiej, dzięki czemu pozbywamy się zrogowaciałego naskórka.
Zadbane stopy to nawilżone stopy
Tuż po kąpieli zazwyczaj balsamujemy całe swoje ciało, aby nasza skóra pozostawała miękka i przyjemnie gładka. Jednak czasem zupełnie pomijamy nasze stopy, których nawilżenie jest równie istotne co w przypadku pozostałych partii skórnych. Problem zrogowaciałej skóry na stopach, a w szczególności na piętach często wynika właśnie z niewystarczającej pielęgnacji środkami nawilżającymi. Aby efekty były widoczne i długotrwałe, kremy czy maski do stóp powinnyśmy stosować regularnie, tuż po kąpieli, kiedy pory skóry są jeszcze otwarte.
Zadbane stopy – nie zapomnij o paznokciach
Pielęgnacja paznokci u stóp jest równie ważna jak usuwanie martwego naskórka czy nawilżanie. Paznokcie u stóp powinny być zawsze przycięte – zbyt długie „pazury” nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują problemy z wrastaniem paznokci pod skórę czy też rozwijanie infekcji grzybicznych. Obcinanie paznokci najlepiej wykonać tuż po kąpieli – wtedy paznokcie są odpowiednio elastyczne i podatne na zabiegi pielęgnacyjne. Nie można zapomnieć również o skórkach – warto delikatnie odsuwać je drewnianą szpatułką, kiedy są dobrze nawilżone.