Możemy wyróżnić wiele profesji, które wymagają odpowiednich umiejętności, kwalifikacji, precyzji oraz ciągłego doskonalenia. Mowa tutaj na przykład o zawodach związanych z naprawą pojazdów i detailingiem. Jednym z cenionych specjalistów jest bez wątpienia lakiernik samochodowy. Jak wygląda jego praca, jakie musi mieć umiejętności i kiedy warto się do niego udać?
Kto może zostać lakiernikiem samochodowym i jak to zrobić?
Z uwagi na to, że praca lakiernika wymaga umiejętności i odpowiedniej precyzji, warto wiedzieć, w jaki sposób należy się przygotować do wykonywania tego zawodu. O tym, co trzeba zrobić, porozmawialiśmy ze specjalistą z firmy zajmującej się usuwaniem wgnieceń w Warszawie Real Auto Service Studio, który wyjaśnił:
– Zawód lakiernika nie jest prosty i z pewnością nie jest to profesja, którą może się zająć każdy. Pierwszym krokiem, który trzeba podjąć, jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu lakiernika albo blacharza lakiernika, która trwa trzy lata i kończy się egzaminem czeladniczym, który potwierdza kwalifikacje. Uczniowie podczas nauki odbywają rozmaite szkolenia, dzięki którym poznają fach i zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną, co pozwala im zweryfikować, czy zawód lakiernika jest czymś dla nich.
Czasami również zdarza się tak, że osoby, które ukończyły inne szkoły, chcą się przekwalifikować. Nic nie stoi na przeszkodzie. W takim przypadku można zdecydować się na udział w kursie oraz przystąpienie do egzaminu, który uprawnia do podjęcia takiej pracy. Lakiernicy najwięcej uczą się jednak w praktyce. Coraz to nowsze metody napraw karoserii sprawiają, że muszą nieustannie się uczyć i podnosić swoje kompetencje.
Czym zajmuje się lakiernik samochodowy?
Wiemy już, co zrobić, aby zostać lakiernikiem samochodowym. Osoba, która zastanawia się nad podjęciem takiej pracy, powinna również zapoznać się z tym, jakie obowiązki będzie wówczas miała. Jak już wspomnieliśmy, zawód nie jest prosty i wymaga ciągłego podnoszenia kompetencji. Kiedyś lakiernicy zajmowali się głównie szpachlowaniem i lakierowaniem elementów, a dziś na popularności coraz bardziej zyskuje usuwanie wgnieceń metodą PDR.
Typowy dzień pracy lakiernika polega między innymi na przeprowadzaniu remontów i renowacji nadwozi, polerowaniu karoserii specjalnymi pastami czy nakładaniu lakierów. Oprócz tego muszą również przygotowywać pojazdy do prac naprawczych. Mowa tutaj na przykład o oczyszczaniu powierzchni, odtłuszczaniu i wygadzaniu karoserii czy odrdzewianiu. Do ich obowiązków należy również zabezpieczanie lakieru przed zabrudzeniami, malowaniu podkładowym i innych pracach, które są niezbędne, aby auto odzyskało utracony blask.