Jedną z najczęstszych chorób oczu jest zaćma. Nazywamy nią zmętnienie soczewki własnej, które doprowadza do zaburzeń widzenia nierzadko znacznych. Schorzenie słusznie kojarzone jest z osobami starszymi, niemniej jednak może również pojawić się zaćma która dotyczy osób młodszych. Najczęściej przy znacznie pogorszonej ostrości wzroku i po postawieniu tej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie operacji usunięcia zaćmy. Na czym polega i czy jest bezpieczna?
W jaki sposób przygotować się do operacji zaćmy?
Regularne wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym pozwalają na wykrycie zaćmy w we wczesnym stadium, co z kolei ułatwia proces leczenia. Pogorszenie widzenia tym spowodowane najczęściej jest odwracalne pod warunkiem, że nie proces nie jest bardzo zaawansowany. Jeśli lekarz zadecyduje, że konieczne jest przeprowadzenie operacji zaćmy, należy odpowiednio się przygotować do zabiegu. Mowa tutaj przede wszystkim o wykonaniu podstawowych badań przed zabiegiem, czyli:
- morfologii krwi,
- poziomu glukozy,
- poziomu sodu,
- poziomu potasu,
- anty HCV,
- krzepnięcia krwi,
- EKG.
Jak przebiega operacja zaćmy i jakie są zalecenia po zabiegu?
Jeśli po wykonaniu badań lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wykonania operacji, to ustalany jest termin zabiegu. O to, jak przebiega i jak długo trwa zabieg, zapytaliśmy lekarza z kliniki okulistycznej Pryzmat, który wytłumaczył:
– Operacja zaćmy to krótki zabieg, który niepowikłany zazwyczaj trwa zaledwie około 20 minut. Pierwszą czynnością, którą wykonujemy, jest znieczulenie oka z wykorzystaniem kropli – czyli jest to znieczulenie miejscowe. Następnie rozpoczynamy właściwy zabieg. Operacja jest wykonywana z wykorzystaniem mikroskopu okulistycznego gdyż jest to zabieg mikrochirurgiczny wymagający niezwykłej precyzji. Po wykonaniu niewielkich nacięć przechodzimy do najważniejszego etapu, czyli rozbicia i usunięcia soczewki własnej przy pomocy ultradźwięków. Następnie w to miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewki, posiadająca odpowiednio dobrane parametry optyczne.
Przeprowadzenie operacji zaćmy nie trwa długo, jednak wymaga niezwykłej precyzji. Bardzo ważne jest też to, aby pacjent po zabiegu pozostał pod opieką lekarza. Po samym zabiegu można udać się do domu. Drobne rany goją się około 2-3 miesiące, jednak widzenie wraca niemal od razu po zabiegu. Operację zaćmy wykonuje się bardzo często i technika wykonywania tej procedury jest na niezwykle wysokim poziomie co skutkuje niewielką ilością powikłań. Należy tu nadmienić, że dotyczy to zaćm operowanych wcześnie. Gdy zaćma jest zaawansowana ryzyko wystąpienia powikłań jest niewspółmiernie większe dlatego ważne jest wykonanie tej operacji w odpowiednim czasie.