Po wypadku, kolizji lub innym zdarzeniu drogowym, do którego doszło z winy innego kierowcy, poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Jeśli i Ciebie spotkała nieprzyjemna sytuacja na drodze, powinieneś wiedzieć, co zrobić, aby uzyskać tymczasowe auto opłacone z ubezpieczenia winowajcy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Kto może ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy?
Polisa OC to wymagane przez polskie prawo ubezpieczenie pojazdów mechanicznych. W związku z tym każdy właściciel samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla czy maszyny rolniczej wyposażonej w silnik musi je wykupić. W przypadku nieposiadania przy sobie aktualnego ubezpieczenia OC kierowcy grozi wysoki mandat. Polisa OC chroni przed ewentualnymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń drogowych z udziałem ubezpieczonego auta.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która umożliwia wynajem auta z OC sprawcy: Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, o auto zastępcze z OC sprawcy może ubiegać się każda osoba, której samochód został uszkodzony przez pojazd innego kierowcy. Jeśli brałeś udział w wypadku, do którego doszło z winy innego uczestnika ruchu drogowego, możesz wynająć samochód zastępczy na koszt sprawcy zdarzenia. Za użytkowane przez Ciebie auto zapłaci ubezpieczyciel, u którego polisę OC wykupił winny kierowca. Jest to jego obowiązek, wynikający bezpośrednio z obowiązującego w Polsce prawa.
Jak długo można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy?
Okres, w którym kierowca może korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy, zależny jest od stopnia uszkodzeń należącego do niego pojazdu. Jeśli auto nie jest zniszczone, ale nie można się nim poruszać na co dzień, samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na czas naprawy pojazdu. Zwykle jest to moment odbioru uszkodzonego auta z warsztatu. Jeżeli jednak samochód pokrzywdzonego jest unieruchomiony na stałe (nie nadaje się do dalszej eksploatacji) może on korzystać z auta zastępczego do czasu usunięcia szkody całkowitej, czyli do momentu zakupu nowego samochodu. Ubezpieczyciel zwraca pokrzywdzonemu koszt wynajmu auta od dnia wypadku do chwili otrzymania pełnego odszkodowania.
Co zrobić, aby uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?
Wynajem auta z OC sprawcy nie jest trudny. Nie wymaga również wypełnienia skomplikowanych formalności. W większości przypadków ogranicza się do poinformowania ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie. Można zrobić to telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wiele firm ma dostęp do własnej floty pojazdów. Inne współpracują z działającymi w Polsce wypożyczalniami samochodów, dzięki czemu cały proces odbywa się bezgotówkowo. W takiej sytuacji korzystanie z auta zastępczego nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie poszkodowanego. Firma ubezpieczeniowa oraz wypożyczalnia rozliczają się pomiędzy sobą.
Auto zastępcze można wynająć także na własną rękę. W tym przypadku pokrzywdzony udaje się do wybranej przez siebie wypożyczalni, wynajmuje samochód i opłaca go samodzielnie. Następnie kierowca występuje do ubezpieczyciela o zwrot kosztów wynajmu. W uzasadnieniu swojego żądania musi wskazać przyczynę wypożyczenia samochodu oraz przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające stosowność wynajmu. Niezbędne są też rachunki/faktury za wynajem. Jeżeli zdecydujesz się na tę formę korzystania z samochodu zastępczego, powinieneś pamiętać o kilku kwestiach. Wypożyczone auto musi należeć do tego samego segmentu, co uszkodzony pojazd. Jeśli wynajmiesz model wyższej klasy, będziesz zobowiązany do dopłaty. Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za wypożyczenie samochodu takiego samego lub podobnego do Twojego.