Z definicji uczenie się jest procesem poznawczym, który może powodować zmianę zachowania jednostki pod wpływem doświadczenia, zwiększając w ten sposób ich zdolność adaptacji do otoczenia. Szczenięta będą się uczyć przez całe życie, nawet w łonie matki, a ich mózgi są przez cały czas stymulowane przez różne dalsze zachowania. Jak szkolić szczeniaka, aby przyniosło to najlepsze efekty?
Czym jest szkolenie psa?
Przez trening określa się naukę różnych poleceń. Jest to bardzo ważny element, który pozwala nam lepiej komunikować się z psami. Przydaje się również w wielu sytuacjach, w których pies nie wie, jak się zachowywać lub zachowuje się w niewłaściwy sposób. Dlatego też bardzo ważne jest, aby jak najszybciej nauczyć go, jak powinien zachowywać się w danej sytuacji. Wiele osób przecenia wagę szkolenia psów i uważa, że nauczenie niektórych poleceń rozwiąże wszystkie problemy z zachowaniem czworonoga. Niestety tak nie jest, ponieważ szkolenie psa to tylko jeden aspekt, który wpływa na zachowania szczenięcia.
Jak szkolić szczeniaka?
Psa najlepiej uczyć poprzez różnego rodzaju gry, przy czym należy pamiętać, że kilkumiesięczny szczeniak nie ma koordynacji i uwagi dorosłego psa. Dlatego nasze oczekiwania wobec szczeniąt nie powinny być tak wysokie, jak w przypadku psów dorosłych. Szkolenia nie powinny trwać zbyt długo i zwykle trzy udane powtórzenia danego ćwiczenia są wystarczające. Dobrze też podzielić naukę na kilka etapów i w danej chwili skupiać się nad nauką jednego polecenia. Jeśli nie masz doświadczenia w tresurze psów, warto zapisać się na specjalny kurs, gdzie doświadczony trener podpowie, jak prawidłowo „podejść” do Twojego szczeniaka i jak skutecznie go szkolić.
Szkolenie szczeniaka – kiedy zacząć?
Psy mogą nauczyć się podstaw posłuszeństwa w każdym wieku, lecz warto podkreślić, że wszelkie błędy, które popełnimy w czasie, gdy nasz pupil jest szczeniakiem, pojawią się również w dorosłym życiu psa. Dlatego pierwsze kilka tygodni najlepiej poświęcić na odpowiednią socjalizację i nawiązanie kontaktu ze szczeniakiem.
Samą naukę warto zacząć od najważniejszych poleceń, gdzie kluczowe w codziennym funkcjonowaniu są tak podstawowe polecenia jak “usiądź”, “połóż się” lub “zostaw”. Pomagają one lepiej komunikować się z psem. Oczywiście od początku nauki szczeniak musi wiedzieć, kiedy skończyć wykonywanie danej komendy. Dlatego nie należy zapominać o poleceniach kończących.
Szkolenie szczeniaka z całą pewnością jest wspaniałą przygodą zarówno dla Ciebie jak i dla samego psa. Wspólnie spędzony czas zbliża i pomaga zbudować jeszcze głębszą więź. Dodatkowo dobrze wychowany pies to także duże wsparcie dla właściciela. Warto więc zadbać o ten aspekt i dać swojemu pupilowi to, co dla niego najlepsze.
Więcej porad jak szkolić szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl