Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to proces mający na celu formowanie produktów wykonanych z różnych materiałów. W ten sposób powstają popularne opakowania plastikowe takie jak butelki, nakrętki i pojemniki. W dzisiejszym artykule opisujemy, jak przebiega proces wtryskiwania tworzyw sztucznych. Przyjrzymy się metodzie utrwalania kształtów i zobaczymy, jak przygotować materiał do formowania wtryskowego, aby móc go wykorzystać do tworzenia produktu.
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych – przygotowanie materiału
Proces wtryskiwania jest dość prosty i polega na wypełnianiu uprzednio przygotowanej formy odpowiednią substancją. Następnie tworzywo jest utwardzane. Aby tworzywo sztuczne mogło być umieszczone w formie, jego postać musi być płynna. W tym celu powinno być ono przygotowane, czyli uplastycznione. Materiał w postaci granulatu poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Profesjonalnym wykonawstwem takich elementów i form do nich zajmuje się producent detali z tworzyw sztucznych Cad-Production.
Jak tworzy się formę do wtryskarki?
Forma do tworzenia produktów z tworzyw sztucznych powinna być dopasowana do zamówienia. Jest projektowana i budowana pod kątem konkretnego przedmiotu, dlatego proces ten jest najbardziej opłacalny w przypadku produkcji masowej. Jak przebiega projektowanie form wtryskowych? Najpierw należy zaprojektować detal, a następnie – na podstawie tego elementu – formę. Kolejnym etapem jest stworzenie prototypu formy oraz dopracowanie jej szczegółów. Na koniec przeprowadzane są próby tworzenia zamówionych produktów.
Powstawanie detalu, czyli wypraski
Po utrwaleniu i schłodzeniu przedmiot z tworzywa sztucznego jest gotowy. Wypraskę z towarzyszącym jej układem wlewowym można wyjąć po otworzeniu formy. Następnie ślad po wlewie należy delikatnie, precyzyjnie usunąć. W ten sposób otrzymuje się gotowy produkt z tworzywa sztucznego wykonany metodą wtryskową. Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to proces, w którym powstaje obecnie większość opakowań z plastiku i podobnych materiałów. Metodę wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji masowej. Uplastycznioną masę wtryskuje się do przygotowanej uprzednio formy, która następnie ulega schłodzeniu. W ten sposób wytwarza się elementy o powtarzalnych kształtach wykorzystywane do różnych zastosowań.