Przyłapałaś się na zadyszce podczas wchodzenia po schodach lub zauważyłaś, że za każdym razem jak biegniesz spóźniona na autobus, Twoje serce chce wyskoczyć? Mamy na to radę! Przeczytaj ten artykuł, dowiedz się czym jest kondycja oraz jak w łatwy sposób ją poprawić.
Dlaczego tak często masz zadyszkę?
Zadyszka, przyspieszone bicie serca i trudności w unormowaniu oddechu po nawet krótkim wysiłku jest efektem nie najlepszej kondycji. Aby temu zaradzić, trzeba nad nią popracować. Zanim jednak podejmiesz działania, przyjrzyj się bliżej temu, z czym związana jest kondycja i co przyniesie najszybsze i najlepsze efekty.
Czym jest kondycja?
Kondycja to nic innego jak wytrzymałość, czyli zdolność organizmu do wykonania wysiłku, mimo narastającego zmęczenia. Każdy człowiek ma pewne predyspozycje uwarunkowane genetycznie, ale mimo to można w znacznym stopniu wpłynąć na wytrzymałość i wypracować ją tak, by była na zadowalającym poziomie. Konieczna jednak będzie regularność i systematyczność, a nawet zmiana stylu życia.
Rodzaje kondycji
Specjaliści wymieniają trzy rodzaje kondycji: tlenową, beztlenową i mięśniową. O każdą z nich powinniśmy zadbać, jeśli chcemy zwiększyć wytrzymałość organizmu. Zaczynając od tlenowej – kształtujemy ją przeprowadzając trening o niskiej lub średniej intensywności, czyli na przykład przez jazdę na rowerze lub biegu na parę kilometrów. Beztlenową natomiast możemy poprawić wykonując jedynie ćwiczenia o dużej intensywności. Dobrą opcją są tutaj zajęcia fitness, takie jak: aeroboks, tabata czy tae bo. Zaś wytrzymałość mięśniowa polega na wzmocnieniu siłowym ciała i odpowiednie tutaj będzie wyciskanie ciężarów, jak i stretching. Dbając o wszystkie trzy rodzaje wytrzymałości sprawisz, że kondycja ulegnie znacznej poprawie.
Jak zadbać o lepszą kondycję?
Przejdźmy zatem do szczegółów i omówmy, co dokładniej należy robić na początku drogi do dobrej kondycji i dużej wytrzymałości. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, rzadko wychodzisz na spacery, a na zakupy jeździsz samochodem, warto żebyś wprowadziła drobne zmiany do życia codziennego. Na początku zauważysz różnicę nawet po spacerze czy szybkim marszu. Kup więc kijki do nordic walking i ćwicz z nimi 2-3 razy w tygodniu przez przynajmniej 40 minut. Dobrym pomysłem jest też pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Jedyne o co powinnaś zadbać, to strój kąpielowy lub odpowiednie buty i odzież do biegania, którą wykorzystasz również podczas innych sportów na powietrzu. Często na początek wystarczą wygodne sneakersy, lekka i oddychająca koszulka i legginsy. Możesz też zapisać się na zajęcia fitness, takie jak zumba czy body workout dla początkujących. Koniecznie pamiętaj o regeneracji mięśni – jeśli nie dasz im odpocząć, możesz być pewna, że nie osiągniesz zamierzonych celów, a być może nawet zauważysz pogorszenie swojego stanu. Zamiast zrobić krok w przód, zrobisz dwa w tył.
Nie poddawaj się!
Po kilku tygodniach wykonywania ćwiczeń o częstotliwości 2-3 treningów na tydzień, przekonasz się, że działania te przynoszą efekt. Wtedy zwiększ intensywność i koniecznie nie rezygnuj z pracy nad ciałem, nawet jeśli poczujesz, że osiągnęłaś wytrzymałość, do jakiej dążyłaś. Utrzymaj ją na poziomie regularnymi aktywnościami, a odczujesz pozytywne zmiany nie tylko w kondycji, ale również w innych aspektach życia. Mamy nadzieję, że przekonasz się, iż warto zadbać o siebie i swoje zdrowie przez trening.
Materiał zewnętrzny