Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi (alternatywnie) kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto pijany kierowca musi się liczyć ze środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, orzekanym na okres od 3 do 15 lat, a także z obowiązkiem zapłacenia świadczenia pieniężnego w kwocie od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Z kolei za ponowną jazdę po alkoholu, w myśl art. 178a § 4 kk, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, z możliwością warunkowego zawieszenia jej wykonania tylko i wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach (https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-jak-mozemy-ci-pomoc/). Wobec recydywistów, którzy popełnili czyn z art. 178a § 4 kk, sąd orzeka również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych.
Skazanie za jazdę po alkoholu oznacza utratę prawa jazdy na długie lata (https://autoadwokat.pl/jaka-jest-dopuszczalna-zawartosc-alkoholu-u-kierowcy-w-polsce/). Czy istnieje jakaś możliwość szybszego odzyskania możliwości kierowania pojazdami? Okazuje się, że w pewnym sensie tak. Zgodnie z art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego, sąd może w niektórych przypadkach zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Co powinien zrobić skazany za jazdę po pijanemu, by uzyskać możliwość prowadzenia pojazdów z tzw. alkolockiem?
W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy zakaz wykonywania pojazdów był już wykonywany przez pewien czas. W przypadku czynu z art. 178a § 1 kk, skazany może ubiegać się o możliwość jazdy z blokadą alkoholową po wykonaniu co najmniej połowy zakazu. Skazany, wobec którego orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (np. za czyn z art. 178a § 4 kk) może złożyć wniosek o zmianę sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową dopiero po co najmniej 10 latach wykonywania tego środka karnego. Jeśli w postępowaniu przygotowawczym zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, to sąd ma obowiązek zaliczyć na poczet orzeczonego zakazu okres zatrzymania prawa jazdy.
Czy istnieje jakaś możliwość szybszego odzyskania prawa jazdy?
Wniosek o blokadę alkoholową należy złożyć w formie pisemnej, do sądu, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Po wpłynięciu wniosku Sąd wyznacza termin posiedzenia (może być jawne bądź niejawne), na którym rozpatrzy wniosek. O terminie posiedzenia jawnego zawiadamiany jest skazany wraz z obrońcą.
Zobacz także: https://superweb.com.pl/czy-jazda-po-alkoholu-ulega-przedawnieniu/
Na posiedzeniu sąd ocenia, czy postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Są to bowiem przesłanki niezbędne do wyrażenia przez Sąd zgody na prowadzenie przez skazanego pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową.
Sąd może uwzględnić wniosek z art. 182 a kkw, jednak nie ma takiego obowiązku. W razie nieuwzględnienia wniosku skazany może złożyć zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (jeżeli posiedzenie było niejawne) albo ogłoszenia postanowienia (jeśli posiedzenie było jawne). Zażalenie rozpatrywane jest przez sąd drugiej instancji, właściwy miejscowo dla sądu, który rozpatrywał wniosek.
Jeżeli sąd uwzględni wniosek, wydział komunikacji otrzymuje stosowne zawiadomienie. Warto pamiętać, że jeżeli prawo jazdy było odebrane na okres dłuższy niż rok, to skazany obowiązany jest ponownie podejść do egzaminu.