Krótkowzroczność, czyli inaczej mopia to choroba oczu, która występuje coraz częściej, również u dzieci i młodzieży. Powoduje problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dali. Co jest przyczyną choroby i jakie są metody, pozwalające skorygować krótkowzroczność?
Objawy krótkowzroczności
Krótkowzroczność polega na skupieniu toru optycznego oka przed siatkówką, co powoduje problemy z widzeniem. Pacjenci widzą dobrze z bliska, ale problemy pojawiają się przy widzeniu z dalszej odległości. Krótkowzroczność bardzo często występuje dzieci i młodzieży, często jest dziedziczna. Inne czynniki wywołujące chorobę to zbyt częste korzystanie z komputera, czytanie przy słabym oświetleniu czy oglądanie tv ze zbyt małej odległości. Na występowanie choroby mogą mieć również wpływ zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie.
Pierwsze objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty to:
- Męczliwość wzroku podczas czytania,
- Problemy z rozpoznawaniem bilbordów czy reklam ulicznych,
- Mrużenie oczu,
- Czołowe bóle i zawroty głowy,
- Łzawienie i pieczenie oczu,
- Niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w dużej odległości.
Korygowanie krótkowzroczności
Współczesna okulistyka zaleca korygowanie mopii, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować szybki rozwój wady. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ kłopoty z widzeniem mogą spowodować problemy z nauką i zaniżyć samoocenę. Bardzo ważne jest, aby do korygowania krótkowzroczności podejść kompleksowo, co pozwoli uzyskać optymalne efekty. Aby zahamować rozwój wady, ważny jest tryb życia, częste spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. W trakcie ruchu uwalnia się dopamina, która ma pozytywny wpływ na stan gałki ocznej. Istotną rolę w korygowaniu krótkowzroczności pełni dieta. Polecane są posiłki ubogowęglowodanowe, która zmniejszają wydzielanie insuliny, odpowiedzialnej za pogorszenie wzroku. Ważna jest odpowiednia ilość witamin i minerałów.
Najpopularniejszą metoda korekcji krótkowzroczności są okulary lub soczewki kontaktowe, ale warto zastosować również inne metody.
Ćwiczenia wzroku
Ab zahamować krótkowzroczność można wykonywać ćwiczenia narządu wzroku. To nieinwazyjna metoda, która ma celu wzmocnienie mięśni oka i koordynację gałek ocznych. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwany efekt, powinny odbywać się pod kontrolą specjalisty, za pomocą specjalistycznych urządzeń i tablic.
Okulary dwuogniskowe
W celu korygowania krótkowzroczności polecane są szkła dwuogniskowe, które powodują przesunięcie ogniska względem siatkówki oka i umożliwiają prawidłowe widzenie przedmiotów z dali i z bliska.
Soczewki Relax
Kolejnym sposobem korygowania krótkowzroczności są miękkie soczewki, noszone w ciągu dnia. Metoda powoduje zmianę geometrii oka, dzięki temu wada nie pogłębia się. Soczewki poprawiają komfort widzenia oraz likwiduję zmęczenie oczu.
Ortosoczewki na noc
Wiele specjalistów poleca ortosoczewki zakładane na noc, które zmieniają krzywizny rogówki oka. Pacjent śpi w twardych soczewkach, rano je zdejmuje i przez większość dnia widzi prawidłowo. Metoda polecana jest szczególnie dla dzieci i młodzieży. Jej wadą jest krótki czas działania. Po zaprzestaniu używania ortosoczewek, problem powraca.
Korekcja farmakologiczna
Krótkowzroczność można hamować za pomocą atropiny 0,01%. Krople stosuje się w bardzo małej ilości, dzięki czemu nie powodują efektów ubocznych, tj. poszerzenie źrenic czy światłowstręt.
Reguła 20/20/20
Aby zahamować rozwój krótkowzroczności, można stosować regułę 20/20/20, która polega na 20 minutach pracy, następnie 20 minutowej przerwie, w czasie której trzeba patrzeć w dal, na odległość 20 stóp.
Metody laserowe
Krótkowzroczność można zahamować za pomocą operacji z wykorzystaniem lasera. Zabieg polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki w celu zmniejszenia siły załamywania.
Aby krótkowzroczność nie pogłębiała się, ważne jest czytanie w prawidłowej, siedzącej pozycji, odpowiednie oświetlenie miejsca pracy oraz stosowanie przerw w nauce oraz pracy przy komputerze. Bardzo ważne, aby wdrożyć zaproponowane metody niezwłocznie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Krótkowzroczności nie da się całkowicie zlikwidować, trzeba ją regularnie kontrolować i żyć tak, aby miała jak najmniejszy wpływ na codzienne funkcjonowanie.