Kredyty we frankach były niezwykle popularne jeszcze nie tak dawno. Obecnie prawie każdy zna kogoś, kto skorzystał z tej formy umowy kredytowej. Najczęściej jednak nie są to osoby zadowolone, a takie, które czują się oszukane. Dlaczego tak jest? Na czym polegała ta specyficzna forma kredytu hipotecznego i dlaczego wiąże się z licznymi kontrowersjami?
Kredyty we frankach – nieodwracalny wyrok?
Spośród wszystkich niesprawiedliwości dotykających zwykłych ludzi, jedną z największych są kredyty frankowe (w Warszawie Śródmieściu dostępnych jest wiele kancelarii adwokackich, które pomagają frankowiczom od lat). Pomoc udzielana była szczególnie w latach 2003-2010 i to około 700 tys. Polakom.
Przedstawiane przez banki jako pewniejsze i tańsze, kredyty we frankach okazały się rozwiązaniem sprawiającym trudności przy spłacie ze względu na wzrost kursu franka. Jako kredyty indeksowane i denominowane, mogą być spłacane niemalże w nieskończoność.
Wzrost zadłużenia pomimo cyklicznych wpłat na czas brzmi jak sytuacja, która nie powinna była się zdarzyć, jednakże to rzeczywistość wielu Polaków. Pożyczki były udzielane osobom zdesperowanym, zwłaszcza o niższej zdolności kredytowej i w trudnej sytuacji finansowej.
Czy da się uwolnić od wyroku, jakim jest kredyt frankowy? Z odpowiednią pomocą prawną tak, bo kredyty te były podpisywane:
-
zazwyczaj bez poinformowania o podwyższonym ryzyku;
-
bez zrozumienia umowy przez kredytobiorcę;
-
bez poprawnego oszacowania zdolności kredytowej klienta.
Pomoc frankowiczom – czy ktoś jest w stanie jej udzielić?
Frankowicze zebrali się około 2015 roku (po kryzysie walutowym) i razem postanowili walczyć przeciwko niesprawiedliwie podpisanym umowom z bankiem.
Takie zadanie wymaga jednak pomocy osób doświadczonych prawnie. W Polsce istnieją liczne kancelarie, których specjalizacją jest niesienie pomocy prawnej frankowiczom. W Warszawie Śródmieściu można wybrać spośród wielu specjalistów w tym zakresie.
Możliwe jest nawet uwolnienie się w całości od zawartej umowy. Potrzebna jest tylko odpowiednia instytucja, która wykaże szereg nieprawidłowości, które wystąpiły podczas jej spisywania.