Pompy ciepła od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Choć ich zakup i montaż wymagają sporych nakładów finansowych, to koszty szybko się zwracają. Pompa ciepła jest urządzeniem, dzięki któremu możemy ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę użytkową przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej, którą zasilana jest m.in. pompa obiegowa. Jak działa pompa ciepła? Wyjaśniamy.
Pompa ciepła – sposób na ekologiczne i tanie ogrzewanie!
Wybór systemu grzewczego przy rosnących cenach energii elektrycznej, gazu oraz paliw stałych jest bardzo trudny. Jeżeli chcemy zainwestować w ekologiczne, przyjazny naszemu zdrowiu oraz efektywny system grzewczy, to doskonałym rozwiązaniem jest gruntowa lub powietrzna pompa ciepła.
Pompa ciepła to urządzenie, dzięki któremu możemy ogrzewać pomieszczenia oraz korzystać z ciepłej wody użytkowej, nie ponosząc przy tym dużych kosztów. Mechanizm działania pompy ciepła jest odwrotny do mechanizmu działania lodówki – w tym przypadku mamy do czynienia z usuwaniem ciepła z np. powietrza lub gruntu i przekazywaniem go w celu zasilania energią cieplną instalacji grzewczej. Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu jest bezpiecznym dla środowiska naturalnego rozwiązaniem – urządzenie nie emituje szkodliwych spalin i nie wymaga stosowania paliw, których wydobycie i spalanie odbywa się ze szkodą dla środowiska i naszego zdrowia. Montaż pompy ciepła najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom np. firmie RKinstal, która specjalizuje się m.in. w doborze i montażu nowoczesnych instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Jakie pompy ciepła cieszą się największą popularnością?
Największą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła, które pobierają ciepło z ziemi i za pomocą wymiennika ciepła przekazują je do instalacji centralnego ogrzewania oraz powietrzne pompy ciepła, które działają na takiej samej zasadzie, pobierając ciepło z powietrza. Na rynku dostępne są także inne rodzaje pomp ciepła, jednak pompy gruntowe i powietrzne, których montaż związany jest ze stosunkowo niskimi kosztami, są wybierane najczęściej.
Warto pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca, bo każdego miesiąca w sezonie grzewczym możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przez cały rok oszczędzamy na podgrzewaniu wody do celów użytkowych. Koszty korzystania z pompy ciepła nie są duże, bo pobiera ona niewiele energii elektrycznej. Decydując się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki zyskujemy podwójnie oszczędności, bo pompa ciepła może współpracować z panelami fotowoltaicznymi, dzięki którym produkujemy własny, tani prąd.