Obecnie fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród klientów indywidualnych, którzy chcieliby zamontować panele na swoim domu, jak i wśród firm. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne i pomaga nam dbać o środowisko, ale przede wszystkim opłacalne z punktu widzenia naszych finansów. Efektywność działania instalacji uzależniona jest jednak od kilku czynników. Jednym z nich jest właściwie dobrana moc paneli fotowoltaicznych. Jak dopasować ten parametr? Podpowiadamy.
Ile zużywamy prądu?
Pierwszym elementem, który trzeba uwzględnić, dobierając moc paneli fotowoltaicznych, jest to, ile zużywamy prądu. Parametr ten oszacować powinni klienci indywidualni, którzy chcieliby zamontować taki system na swoim domu. Określenia średniego zużycia prądu wymaga również fotowoltaika dla firm w Zielonej Górze. W tym celu najlepiej posiłkować się swoimi rachunkami za prąd, na przykład za ubiegły rok lub poprzednie miesiące, dzięki którym możemy oszacować optymalną moc paneli fotowoltaicznych.
Podczas dokonywania takich obliczeń, należy wziąć pod uwagę również ewentualne przyszłe inwestycje. Jeżeli na przykład remontujemy budynek i będziemy chcieli w nim umieścić ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, wówczas musimy uwzględnić zużycie prądu tych systemów.
Zobacz także: https://levelone.pl/jak-wybrac-odpowiednia-instalacje-fotowoltaiczna-do-biura/
Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?
Obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej dla wielu osób może stanowić pewne wezwanie. Z tego powodu, jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasze szacunki są poprawne, możemy skorzystać z pomocy fachowców zajmujących się tym zagadnieniem, na przykład dostępnych na: https://yugo.solar/. Istnieją jednak pewne wzory, które mogą nam pomóc oszacować ten parametr.
Najprostszą opcją jest pomnożenie dotychczasowej wartości rocznego zużycia energii przez 1,25. Wynik ten da nam rzeczywistą moc paneli fotowoltaicznych, która może sprawdzić się w naszym przypadku. Nie uwzględnia on jednak wielu elementów. Dlatego, jeżeli będziemy chcieli korzystać z dodatkowych sprzętów, których do tej pory nie posiadaliśmy, wówczas możemy do rachunków za prąd dodać wynik obliczeń dla poszczególnych sprzętów. Żeby obliczyć, ile na dobę będą zużywały prądu poszczególne urządzenia, należy ich moc określoną w watach, podzielić przez 1000 kWh i pomnożyć przez czas użytkowania w godzinach.
Dobór mocy paneli fotowoltaicznych
Moc instalacji fotowoltaicznej możemy określić, korzystając również z bardziej skomplikowanych wzorów. W takim przypadku roczną energię zużywaną przez gospodarstwo domowe w kilowatogodzinach należy pomnożyć przez współczynnik autokonsumpcji energii. Wynosi on zazwyczaj od 0,2 do 0,25, z kolei jeżeli mamy zamontowaną pompę ciepła, wówczas przyjmuje się jego wartość na poziomie 0,35. Do otrzymanej wartości, należy dodać energię zużywaną przez gospodarstwo domowe rocznie pomnożoną razy 1 minus współczynnik autokonsumpcji i podzieloną przez upust, czyli współczynnik uwzględniający aktualną formę rozliczania. Wynosi on 0,7-0,8, w zależności od mocy instalacji. Następnie otrzymany wynik, należy podzielić przez wartość nasłonecznienia w danej lokalizacji pomniejszoną o współczynnik wydajności wynoszący 0,8 lub 0,9. Na tej podstawie dopiero możemy dobrać moc paneli fotowoltaicznych.