Instalacja fotowoltaiczna na dachu to najczęściej wybierana lokalizacja całego systemu, który generuje zieloną energię. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby mogła się ona tam znaleźć. Na co zwrócić uwagę? Fachowcy odpowiadają.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu – operowanie słońca
Instalacja fotowoltaiczna na dachu wymaga głównie dostępności słońca. Najlepszą lokalizacją będą budynki, których dach zlokalizowany jest na południu. Dobrym rozwiązaniem są również płaskie dachy, które świetnie przechwytują każdy promień.
Falownik hybrydowy i jego lokalizacja zależy również od tego, czy uda się uzyskać określony kąt paneli. Przeszkodom może być na przykład niestabilna konstrukcja stopu lub blachy. Wtedy panele mogą zostać położona na gruncie.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu – wytrzymałość konstrukcji
Tak jak już zostało o wspominane, panele nigdy nie zostaną zamontowane na dachu, którego konstrukcja jest niestabilna. Wtedy mogłoby dojść do uszkodzenia paneli i ich upadku. Może się tak zdarzyć, gdy blacha jest już wiekowa i niewymieniana od lat.
Konstrukcja nie może również posiadać jakichkolwiek uszkodzeń w postaci pęknięć oraz dziur. Niedozwolone jest również przeciekanie dachu, co może świadczyć o tym, że w pewnym punkcie zbiera się wilgoć, która może doprowadzić do przepięć.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu – opinia eksperta
Instalacja będzie mogła zostać położona na dachu również wtedy, gdy ekspert wyda taką opinię. Każdorazowo inwestycja fotowoltaiczna ma związek z pojawieniem się przedstawiciela firmy bezpośrednio pod określonym adresem.
Wtedy doradca sprawdza stan dachu oraz potencjalne miejsca, w których system będzie mógł pracować jak najlepiej. Jeśli okaże się, że będzie to grunt, to nawet pomimo zapewnień właścicieli posesji, dach może zupełnie nie wchodzić w grę.
Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na dachu wtedy, gdy konstrukcja jest stabilna oraz dobrze oświetlona.