Generatory ozonu to urządzenia, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Coraz częściej pojawiają się one w biurach czy mieszkaniach. Mają one także inne zainteresowanie. Jak jednak działają one w praktyce i w jaki sposób najlepiej jest je wykorzystać?
Czym są generatory ozonu?
Ozon to związek, który jest powszechny na ziemi. Tworzy on między innymi warstwę ozonową chroniącą nas przed nadmiernym promieniowaniem UV. Gaz ten ma jednak także inne zastosowanie, gdyż może posłużyć do oczyszczenia powietrza. Generatory ozonu to nic innego jak urządzenia, które służą do wytworzenia tego gazu i ulotnienia go w na przykład pomieszczeniu.
Ozon w generatorze ozonu powstaje przy pomocy wyładowań elektrycznych zachodzących w generatorze. Rozbijają one dwuatomowe cząsteczki tlenu na jednoatomowe. Te następnie są łączone z dwuatomowymi cząsteczkami tworząc ozon, czyli de facto trzyatomową cząsteczkę tlenu.
Do czego mogą służyć generatory ozonu?
Gaz jakim jest ozon ma właściwości bakteriobójcze i może pomóc w zwalczaniu bakterii, ale też i zarodników pleśni oraz innych grzybów, a także wirusów, nieprzyjemnych zapachów czy roztoczy. Korzystając z generatora ozonu można więc w szybki i prosty sposób oczyścić pomieszczenie z wyżej wymienionych niepożądanych elementów.
Generatory ozonu wykorzystuje się również w samochodach w celu odgrzybienia klimatyzacji i pozbycia się bakterii oraz grzybów z wnętrza. Jest to dość prosty proces i wymaga jedynie uruchomienia generatora ozonu na pewien czas, by pozbyć się bakterii, wirusów oraz grzybów, a także zapachów takich jak na przykład pozostałości dymu papierosowego.
Jak wygląda wykorzystanie generatora ozonu?
Użytkowanie generatora ozonu różni się w zależności od tego jakie jest to urządzenie. Zazwyczaj jest jednak ono bardzo proste. Wystarczy uruchomić generator w pomieszczeniu lub w samochodzie, w którym powietrze ma być oczyszczone. Generator powinien działać tak długo, by w całości pozbyć się wirusów, grzybów i innych bakterii. To jest określane przez wydajność urządzenia. Ta podawana jest najczęściej w mg/metr sześcienny. Dla przykładu w pomieszczeniu o objętości 30 metrów sześciennych urządzenie o wydajności 15mg/ metr sześcienny musi działać przez dwie minuty.