Stacjonarne ściernice tarczowe to akcesoria powszechnie wykorzystywane do obróbki metalu, przede wszystkim jego cięcia oraz szlifowania. Produkty tego rodzaju występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je do rozmaitych maszyn – od przenośnych przecinarek i pił szynowych, aż po urządzenia przemysłowe wykorzystywane w wielkich zakładach produkcyjnych. Sprawdzamy, w jakich branżach wykorzystuje się obecnie stacjonarne ściernice tarczowe.
Czym są stacjonarne ściernice tarczowe?
Stacjonarne ściernice tarczowe to narzędzia ścierne, które służą do cięcia oraz szlifowania rozmaitych materiałów, m.in. stali (również nierdzewnej), aluminium, żeliwa czy kamienia. Tarcze tego rodzaju składają się z trzech elementów – stabilnego korpusu ze stali, ziaren ściernych oraz spoiwa, które spaja i utwardza cały produkt. W roli materiału ściernego wykorzystuje się najczęściej korund, elektrokorund lub węglik krzemu, ponieważ to właśnie te minerały pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności cięcia przy jednoczesnym ograniczeniu strat materiału oraz wydłużeniu żywotności samego narzędzia.
Stacjonarne ściernice tarczowe są wytwarzane w wielu stopniach twardości oraz rozmiarach.
Na rynku można znaleźć zazwyczaj tarcze o średnicy od 150 do 900 mm, jednak niektóre firmy, jak np. Pferd-VSM, produkują na zamówienie także ściernice do wykorzystania specjalistycznego, które mogą osiągać nawet 2000 mm średnicy.
Jakie są zalety wykorzystania stacjonarnych ściernic tarczowych?
Stacjonarne ściernice tarczowe to urządzenia, które cechują się uniwersalnością i bez większego problemu radzą sobie z cięciem bardzo wymagających materiałów – nie tylko stali czy żeliwa, ale także stopów metali specjalnych, takich jak tytan czy nikiel. Na tym zalety tego rodzaju ściernic się jednak wcale nie kończą. Produkty stacjonarne pozwalają osiągać gładkie przekroje nawet przy cięciu na zimno, a przy okazji odznaczają się wyjątkowo krótkim czasem pracy, niezależnie od jakości obrabianego obiektu.
Warto dodać, że stacjonarne
ściernice tarczowe samoczynnie ostrzą ziarna ścierne w czasie pracy, dzięki czemu gwarantują stałą jakość cięcia. Przekłada się to również na niższy poziom hałasu oraz zredukowane tworzenie się gratu w porównaniu z klasycznym piłowaniem na gorąco.
Gdzie stosuje się stacjonarne ściernice tarczowe?
Stacjonarne ściernice tarczowe to niezwykle wszechstronne urządzenia, które nadają się doskonale do cięcia:
-
pojedynczych elementów
-
wąskich warstw materiału,
-
naddatków z odlewów,
-
większej ilości sąsiednio ułożonych detali, płyt warstwowych i blach,
-
okrągłego materiału pełnego oraz rur o bardzo dużych średnicach.
Szeroki zakres zastosowań sprawia, że tarcze tego rodzaju są wykorzystywane do zaawansowanej obróbki metalu i kamienia w branży motoryzacyjnej, maszynowej, kolejowej, a nawet lotniczej. Ze stacjonarnych ściernic korzysta się również w specjalistycznych zakładach, m.in. odlewniach, walcowniach czy kuźniach. Co ciekawe, wybrane modele mogą służyć również do niezwykle precyzyjnych prac, takich jak chociażby pobierania próbek metalograficznych w laboratoriach.
Stacjonarne ściernice tarczowe, które nie mają wzmacnianej konstrukcji, są także wykorzystywane do nieco bardziej „przyziemnych” zastosowań. Mowa tutaj o m.in. ostrzeniu ostrzy i pił czy przecinaniu kabli przemysłowych.