Skuteczne gaszenie pożarów jest niezwykle ważne w przypadku takich budynków i pomieszczeń, w których znajdziemy na przykład elektronikę czy też przedmioty bardzo wrażliwe na wodę, bądź specjalnie wykonany proszek czy też pianę gaśniczą. Dlatego właśnie powstały systemy gaszenia gazem.
Jak wygląda gaszenie gazem Inergen?
Istnieje wiele sposobów gaszenia pożarów. Jeden z systemów to gaszenie gazem Inergen. Polega ono na rozpyleniu specjalnego gazu inergen, który wypiera tlen z pomieszczenia, a co za tym idzie neutralizuje cały pożar, gdyż ten nie ma głównego czynnika który pozwala na jego istnienie. Dodatkowo gaz ten można wykorzystać do gaszenia wszelkich pożarów w tym pomieszczeń z urządzeniami elektronicznymi.
Największa wada jaką posiadają zabezpieczenia przeciwpożarowe wykorzystujące gaszenie gazem Inergen to fakt, iż w gaszonym pomieszczeniu osoby, które tam przebywają mogą po prostu zemdleć przez brak tlenu. Ponadto wymaga to dodatkowego pomieszczenia na zbiorniki, a czas wyładowania środka gaśniczego to co najmniej 60 sekund. Inne środki potrafią być wyładowane już w kilkanaście sekund.
Co jeszcze wykorzystuje się do gaszenia gazem?
Inergen to nie jedyny środek gaśniczy używany przy gaszeniu gazem. Oprócz niego można wykorzystać na przykład dwutlenek węgla. Jest on jednak bardzo problematyczny. Przede wszystkim jest niebezpieczny dla osób przebywających w gaszonych pomieszczeniach, a do tego gdy zbiornik w którym jest przechowywany rozgrzeje się powyżej temperatury 31 stopni istnieje ryzyko jego rozsadzenia.
Oprócz tego spotkamy środki takie jak FE-36 FM-200 oraz Novec 1230. Pierwszy z nich jest najprawdopodobniej najlepszym. Może on zostać wykorzystany do gaszenia elektroniki, a także pożarów grupy A, B oraz C. Novec 1230 niestety nie nadaje się do gaszenia pożarów grupy C, czyli pożarów łatwopalnych gazów. Zaleta obu środków to fakt, iż nie wymagają specjalnego pomieszczenia na zbiorniki, a więc zajmują po prostu mniej miejsca.