Mało osób wie, że akwarele są szlachetne i mają intensywne pigmenty. Najczęściej są kojarzone ze szkolnymi farbami, które są wodniste i nieatrakcyjne. Nic bardziej mylnego – to wyjątkowe farby, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowy obraz, kiedy wybierzesz jakościowy produkt. Przekonaj się, po jakie wersje sięgać i jakie mają zalety.
Są wyjątkowe, ponieważ malowanie akwarelą jest starą techniką, której używano już w paleolitycznej Europie. W starożytnym Egipcie farby akrylowe używano do ozdabiania papirusów. Były stosowane także w rzymskim malarstwie ściennym oraz w Grecji. Malowanie tą techniką jest wymagające, ale akwarele, np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_kaligrafia_farby-akwarelowe-3813.html prezentują przepiękny efekt.
Z czego tworzy się farby akwarelowe?
Produkty powstają w wyniku mieszania, a następnie ucierania sproszkowanego pigmentu ze specjalnym spoiwem, który jest rozpuszczalny w wodzie. Z reguły spoiwem jest guma arabska, ale zastępuje się nią także innymi produktami, mającymi podobne właściwości – np. gumą Kordofan, która pochodzi z akacji senegalskiej. W niektórych farbach używany jest także miód, by nadać im odpowiedniej miękkości, gładkości i jedwabistości. Dłużej zachowują również swoją wilgotność. Akwarele zwierają wyselekcjonowane pigmenty, by uzyskane kolory były żywe i czyste oraz łatwo się ze sobą mieszały. Warto zwrócić uwagę na rodzaj farb, ponieważ szkolne prezentują najgorszą jakość koloru – studenckie są dobre dla osób początkujących, natomiast artystyczne to profesjonalne wersje, które mają największą zawartość barwnika w farbie. Produkty są dostępne w kostkach, buteleczkach i tubkach, choć na rynku dostępne są także pisaki.
Zalety stosowania farb akwarelowych
Akwarele to technika dająca podobne efekty do farb olejnych, dzięki czemu malując nimi, możesz poczuć się jak mistrz. Są idealne do tworzenia zarówno portretów, krajobrazów, jak i martwej natury. Technika daje sporo możliwości – możesz sam dostosować grubość nakładanych warstw. Jej nanoszenie w większej ilości tworzy ciekawe faktury, pasujące do abstrakcji i impresjonizmu.
Sam regulujesz również poziom nasycenia koloru, ponieważ farby akwarelowe za pomocą odrobiny wody mają cudowną właściwość stopniowania odcienia. Z punktu widzenia artystycznego, użycie akwareli tworzy eteryczne i świetliste obrazy, które prezentują wysoką wartość i atrakcyjność malarską.
Akwarela dobrze kryje, dlatego jest idealna do tworzenia ciemnego tła (o ile dysponujesz jakościowymi wersjami), na którym domalowujesz jasne elementy, jednak w tym przypadku pamiętaj o grubszej gramaturze papieru. Zaletą farb jest to, że w przeciwieństwie do olejnych schną szybko. Ich efektem jest delikatny i lekki obraz, który za pomocą kolorów wyrazi dokładnie to, co jego autor miał na myśli.