Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na korzystanie z faktoringu. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje tej usługi: faktoring pełny oraz niepełny. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Który jest bardziej opłacalny? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czym jest faktoring pełny?
Faktoring pełny (lub inaczej: faktoring bez regresu) to rodzaj faktoringu, w którym faktor (czyli firma faktoringowa) przejmuje od faktoranta (czyli obsługiwanej firmy) pełną odpowiedzialność za niewypłacalność przedsiębiorstw objętych faktoringiem. Oznacza to, że jeżeli kontrahent nie ureguluje w terminie płatności, to odpowiedzialność za wyegzekwowanie długu leży po stronie firmy faktoringowej.
Faktoring pełny sprawia, że to faktor ponosi pełne ryzyko nieuregulowania płatności przez kontrahenta. W sytuacji, kiedy nie uda się uregulować płatności, firma faktoringowa nie ma prawa zarządzać od faktoranta zwrotu wypłaconych pieniędzy, a bierze na siebie pełną odpowiedzialność za brak płatności.
Co w pełni zrozumiałe – tego rodzaju usługa jest o wiele droższa. Wiele firm decyduje się jednak na pełny faktoring. Jest on bardzo opłacalnym rozwiązaniem m.in. w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo posiada wielu „niepewnych” kontrahentów, co do których ma ograniczone zaufanie. Z faktoringu pełnego chętnie korzystają także szybko rozwijające się firmy, które podpisują umowy z wieloma kontrahentami.
Czym jest faktoring niepełny?
Faktoring niepełny można także spotkać pod nazwą faktoringu bez regresu. W jego przypadku zadaniem firmy faktoringowej jest zajmować się obsługą płatności, jednak w sytuacji, kiedy kontrahent staje się niewypłacalny i nie jest w stanie uregulować zaległości, to po stronie faktoranta leży windykacja należności. Jest on również zobowiązany oddać faktorowi pieniądze, które od niego otrzymał.
Pomimo że ryzyko znajduje się po stronie faktoranta, to faktoring niepełny również cieszy się dużą popularnością. Poza kwestią odpowiedzialności za niewypłacalność obejmuje on wszystkie pozostałe usługi. Po stronie faktoranta leży weryfikacja wiarygodności kontrahentów, co może zapobiec nawiązaniu współpracy z firmami mogącymi mieć trudności ze spłatą należności.
Z faktoringu niepełnego bardzo chętnie korzystają duże firmy, które współpracują z dużą liczbą klientów. W ich przypadku pełna wersja faktoringu jest nieopłacalna ze względu na fakt, że strata jednego z setek klientów nie zaważy zbytnio na funkcjonowaniu firmy. W przypadku małych przedsiębiorstw faktoring niepełny może sprawdzić się w przypadku tych, które posiadają stałych, pewnych kontrahentów.