Wspierające środowisko budownictwo modułowe szuka coraz bardziej ekologicznych rozwiązań. Konstrukcje z prefabrykatów wpisują w obecne trendy w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla czy ponownego wykorzystywania surowców. Przemysł budowlany odpowiada za 40% zużycia energii, a zapotrzebowanie na nowe budynki pozostaje na wysokim poziomie. Czy technologia modułowa to szansa na zrównoważony rozwój?
Jakie materiały są wykorzystywane w budownictwie modułowym?
W budownictwie modułowym wykorzystywane są naturalne materiały, które wywierają niewielki wpływ na środowisko. Coraz częściej głównym surowcem w produkcji prefabrykatów jest drewno, dzięki czemu moduły nadają się do recyklingu. Domy modułowe powstają też ze stali, keramzytobetonu lub paneli SIP, które zapewniają konstrukcjom wysoką wytrzymałość. Solidne tworzywa sprawiają, że budynki nie wymagają napraw i remontów, do jakich potrzebne jest wykorzystanie kolejnych materiałów oraz powstają odpady. Co więcej, niektóre obiekty modułowe powstają z ponownie wykorzystywanych kontenerów, które przestały być potrzebne w transporcie morskim.
Energooszczędne technologie w budownictwie modułowym
Budownictwo modułowe wykorzystuje energooszczędne technologie, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Ponadto fakt, że prefabrykaty powstają pod precyzyjną kontrolą techniczną w fabrykach, sprawia, że ich ocieplenie jest pozbawione mostków termicznych. Dzięki temu domy modułowe charakteryzują się zdecydowanie lepszą izolacją cieplną niż budynki murowane. Ma to przełożenie na obniżenie zużycia energii na ogrzewanie. W technologii modułowej powstają nawet domy pasywne, które spełniają najwyższe standardy energooszczędności.
Rozbudowa domów modułowych
Zaletą domów modułowych jest to, że niezależnie od tego, jaki projekt wybierze inwestor, może rozbudować go o nowe segmenty w przyszłości, gdy wyłoni się taka potrzeba. To znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku obiektów murowanych. Budową i rozbudową budynków modułowych zajmuje się m.in. firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane. Oferowane przez nią projekty pozwalają na elastyczność i budowę domu bez niepotrzebnych na dany moment pomieszczeń, które zwiększą koszt inwestycji oraz wymagają dodatkowego ogrzewania, co generuje wysokie wydatki i zwiększa zużycie energii lub emisję dwutlenku węgla.