Dyktafon najczęściej kojarzy się ze studentami nagrywającymi wykłady lub dziennikarzami podczas wywiadów i konferencji. To oczywiście bardzo powszechne zastosowanie dyktafonu. Nie można jednak zapominać, że urządzenia te służą również rozwiązywaniu spraw kryminalnych a więc pracy śledczych, policji czy detektywów. W jakim celu stosują oni dyktafon? Jakie sprawy pomaga on rozwiązać? Jakie dowody zbiera?
Czym różni się dyktafon szpiegowski od klasycznego?
Podstawowa różnica pomiędzy dyktafonem szpiegowskim a klasycznym wynika z jego przeznaczenia. Klasyczny dyktafon jest urządzeniem stosowanym jawnie dlatego nie wymaga się aby miał wyjątkowo mały rozmiar czy specyficzny kształt. Oczywiście warto wybrać mniejsze modele ponieważ są po prostu wygodniejsze w użytkowaniu ale spokojnie mogą to być przedmioty, które bez skrępowania położymy na widoku. Dyktafony szpiegowskie służą podsłuchom oraz nagrywaniu rozmów mających stać się dowodami w jakiejś sprawie. Tajność nagrywania wymaga aby sprzęt był możliwie jak najmniejszy lub też zakamuflowany w postaci przedmiotu codziennego użytku. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy dwoma rodzajami dyktafonów – rozmiar i możliwość kamuflażu. dyktafony szpiegowskie bardzo często przybierają kształt zupełnie niepozornych przedmiotów jak długopis, obudowa kluczyków od samochodu czy też pendrive. Niejednokrotnie są one zbudowane w atrapy przedmiotów codziennego użytku. Co ważne, dyktafony w takiej formie już dawno przestały być zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych detektywów. Obecnie każdy, kto jest zainteresowany takim sprzętem może nabyć go w sklepie oferującym asortyment szpiegowski i detektywistyczny. Klasyczne dyktafony dostępne są w każdym sklepie ze sprzętem RTV, dyktafony szpiegowskie oferują głównie sklepy z branżowymi produktami.
Jak działa dyktafon?
Dyktafon to małe, przenośne urządzenie wyposażone w czuły mikrofon, który pozwala rejestrować dźwięki z otoczenia. Mogą one być zasilane za pomocą klasycznych baterii, zewnętrznego akumulatora lub też akumulatora wbudowanego, którego ładowanie odbywa się np poprzez port USB lub kabel sieciowy.
Stosowanie dyktafonów stało się popularne wśród osób, których praca wymagała tworzenia notatek głosowych, np. dziennikarzy, pisarzy, wykładowców akademickich, mówców motywacyjnych. Dyktafon pozwala nagrać własną lub cudzą wypowiedź z zachowaniem szczegółów treści ale również natężenia głosu i emocji towarzyszących mowie. To bardzo ważne szczególnie przy spisywaniu czyichś wspomnień, wywiadów. Nagranie z dyktafonu można przegrać na inny nośnik, np. na komputer lub pendrive. możliwe jest również wielokrotne odsłuchiwanie nagrania z dyktafonu i przewijania treści w dowolną stronę co znacznie ułatwia spisywanie jej.
Zastosowanie dyktafonu
Klasyczny dyktafon w rękach dziennikarza czy studenta to powszechne zjawisko. Zwykle mają one na celu wspomaganie naturalnej pamięci ludzkiej, która jak wiadomo lubi płatać figle. Przy dużej ilości informacji jak np podczas wykładu na uczelni, taka forma rejestrowania treści wydaje się najlepsza. Z kolei dyktafon szpiegowski w rękach policji śledczej lub detektywów to niezwykle przydatne urządzenie oraz cenne źródło informacji, które chcemy pozyskać w sposób niejawny. Nagrania z dyktafonu mogą być użyte w dochodzeniach kryminalistycznych, podczas których śledczy nakłaniają podejrzanego do przyznania się do winy. W luźnej rozmowe moze on powiedzieć znacznie więcej niż podczas oficjalnego przesłuchania. Ukryty na przykład w kieszeni marynarki dyktafon rejestruje wówczas całą rozmowę co stanowi później dowód w sprawie. Podobnie wygląda kwestia zbierania dowodów na zdradę partnera, na oszustwa biznesowe czy układy polityczne. Ciekawym przykładem zastosowania dyktafonu może być rejestrowanie opiekunek do dzieci lub osób starszych, schorowanych. Niejednokrotnie już dowody z nagrań z ukrytych w domu dyktafonów przyczyniły się do zatrzymania niekompetentnych lub agresywnych opiekunów i postawienia im zarzutów znęcania się nad podopiecznymi.