Drewno konstrukcyjne jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przede wszystkim do tworzenia szkieletów dachów. Z tego względu musi ono spełniać szereg kryteriów, aby zapewniało bezpieczeństwo i trwałość elementom, które będą z niego wykonane. Mimo że materiał ten jest często używany przez inwestorów, to jednak nie każdy z nich wie, jakie parametry są ważne. Jak wybrać najlepsze drewno konstrukcyjne? Podpowiadamy.
Drewno konstrukcyjne — gatunek
Drewno konstrukcyjne w Poznaniu jest wykorzystywane podczas tworzenia różnego rodzaju budowli. W większości przypadków najchętniej wybierane przez inwestorów są elementy wykonane z sosny. Charakteryzuje się ona dobrymi parametrami technicznymi, trwałością, wytrzymałością i sprężystością. Z kolei świerk może posiadać znacznie więcej sęków i w związku z tym jest trudniejszy w obróbce. Ma również tendencję do pękania. Jodła ma parametry zbliżone do świerku, dlatego aby uzyskać jak najlepszą jej jakość, zaleca się ścinanie tego drzewa w wieku około 100 lat.
Drewno konstrukcyjne — klasy
Tartaki dzielą belki drewniane w Poznaniu zgodnie z normą PN-EN 338 na klasy, które odpowiadają wytrzymałości poszczególnych gatunków, a także ich innych parametrów, takich jak gęstość, sprężystość, odporność na zginanie i rozciąganie. W budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się drewno konstrukcyjne klasy C24. Można z niego wykonywać zarówno szkielety dachu, jak i inne elementy, takie jak wiaty, domki letniskowe, czy altany.
Wybierając drewno konstrukcyjne, należy zwrócić uwagę również na jego wilgotność. W przypadku, kiedy ma zostać ono użyte na przykład do więźby dachowej, nie może ona przekroczyć 20%. Z kolei dla pozostałych elementów wartość ta kształtuje się na poziomie 19-23%.
Drewno konstrukcyjne jest ważnym elementem wykorzystywanym nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także przez dużych inwestorów. Dobór odpowiednich elementów jest w tym przypadku niezwykle istotny, ponieważ determinuje późniejszą trwałość konstrukcji.