Od 7 listopada 2019 roku obowiązują nowe zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które wprowadziły zapisy pozwalające na doręczane korespondencji przez komorników. Kiedy stosowane jest takie doręczenie? W jaki sposób można je zlecić?
Jak doręczyć korespondencję sądową do pozwanego?
Przez długi czas korespondencja przeznaczona do pozwanych była doręczana jedynie za pomocą poczty pod adres powoda. Listonosz podejmował dwie próby doręczenia przesyłki sądowej – gdy po 14 dniach adresat nie odbierze korespondencji, wtedy uznawana jest ona za doręczoną.
Niestety, zapis o doręczeniu pism sądowych nawet wtedy, gdy nie zostały one odebrane przez powoda, powodował sporo problemów w procesach sądowych. Właśnie dlatego postanowiono sprowadzić zmiany – w taki sposób w przepisach wdrożono doręczanie korespondencji przez komornika.
W przypadku procesu jak doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ może zagwarantować skuteczniejsze dostarczenie pisma, co przekłada się na efektywniejsze prowadzenie procesów sądowych. Właśnie dlatego ta metoda doręczenia jest obecnie coraz bardziej popularna.
Jak zlecić doręczenie korespondencji przez komornika?
Według zmian wprowadzonych w kodeksie postępowania cywilnego powód (osoba wszczynająca postępowanie) ma obowiązek dostarczenia pisma sądowego do pozwanego w sytuacji, gdy ten dwa razy nie odebrał adresowanego do niego pisma sądowego. W takiej sytuacji pozwany musi wybrać komornika sądowego i przekazać mu zlecenie doręczenia korespondencji.
Powód ma 2 miesiące na to, aby uzyskać dowód, że doszło do odebrania korespondencji. Jednocześnie musi on ponieść koszty związane z doręczeniem komorniczym.
Zlecenie doręczenia korespondencji przez komornika jest możliwe w każdej kancelarii komorniczej. Trzeba wówczas wybrać komornika, w rewirze którego mieści się adres, pod który ma być doręczona korespondencja.
Należy wtedy skontaktować się z kancelarią oraz złożyć w niej odpowiednie pismo związane ze zleceniem doręczenia korespondencji. Wniosek o komornicze doręczenie korespondencji można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych kancelarii komorniczych.
Ile kosztuje zlecenie doręczenia komorniczego?
Koszty związane z doręczeniem komorniczym są stałe i określone w przepisach.
Opłata za dokonanie doręczenia komorniczego wynosi 60 złotych. Jest ona pobierana dla jednego adresu, niezależnie od tego, ilu adresatów pod nim zamieszkuje. W przypadku, gdy powód nie zna adresu doręczenia, wtedy może on także zlecić jego ustalenie – jest to koszt 40 złotych.
Dodatkowo komornik może pobrać opłatę wtedy, gdy dojazd do adresata będzie wymagał dalszej podróży.