Podgrzewacze wody z pompą ciepła to urządzenia, które pozwalają na uzyskanie cieczy o pożądanej temperaturze. Dzięki temu, że wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, są tanie w eksploatacji. Przed wyborem konkretnego sprzętu, warto jednak zwrócić uwagę na jego budowę i parametry techniczne, aby mieć pewność, że będzie działał sprawnie. Czym należy kierować się podczas jego wyboru? Podpowiadamy.
Podgrzewacze wody z pompą ciepła — budowa
Dobre podgrzewacze wody z pompą ciepła powinny wykorzystywać cykl termodynamiczny. Muszą one zawierać czynnik chłodniczy, sprężarkę, parownik, a także zbiornik na wodę i szereg innych elementów, dzięki którym cały proces będzie przebiegał szybko i sprawnie. Do pracy mogą wykorzystywać powietrze, które znajduje się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
Żeby otrzymać ciecz o pożądanej temperaturze, czynnik przechodząc przez parownik, pozyskuje ciepło z otoczenia. Z kolei sprężarka podnosi jego ciśnienie, dzięki czemu dodatkowo podwyższa temperaturę. Kiedy ciecz trafi do skraplacza, oddaje ciepło do zbiornika z wodą.
Łatwość instalacji podgrzewaczy wody z pompą ciepła
Dobre podgrzewacze wody wykorzystujące odnawialne źródło energii jakim jest powietrze, powinien oferować producent pomp ciepła. Firmy takie mają spore doświadczenie w tej dziedzinie, a ich urządzenia są skonstruowane przy pomocy nowoczesnych technologii w specjalnych parkach maszynowych umożliwiających wykorzystanie najbardziej wydajnych rozwiązań na rynku.
Sprzęty takie powinno się dać bez problemu wkomponować w istniejące już w obiekcie systemy grzewcze. Dodatkowo muszą mieć możliwość podpięcia dodatkowego źródła, np. w postaci kolektorów słonecznych.
Podgrzewacze wody z pompą ciepła są chętnie wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem ze względu na znaczne ograniczenie w nich kosztów związanych z zakupem paliwa lub wydatkami na prąd. Należy jednak pamiętać, by wybierać urządzenia od renomowanych producentów, aby mieć pewność, że będą działały prawidłowo.