Wizytówką każdej kobiety są włosy. Zdrowe, lśniące i zadbane zachwycają swoim wyglądem, dodając uroku właścicielce. Niestety czasem jednak, pomimo wielu porannych zabiegów, po kilku godzinach pojawiają się nieestetyczne strąki, a wieczorem całe włosy są przetłuszczone i wyglądają tak, jakby nie myto ich tygodniami. Skąd się biorą tłuste włosy?
Tłuste włosy to nie lada problem wielu kobiet. Starannie umyte rano kosmyki, misternie ułożone, już w południe potrafią wyglądać brzydko i nieświeżo. Włosy sklejają się, a skóra głowy czasem nawet się błyszczy. Co ciekawe, mimo że pasma włosów są posklejane w strąki, to ich końcówki często są suche i wręcz rozdwojone. Jeśli dotyka się włosów suchą ręką, to wyraźnie można odczuć tłustawy film, który rozgościł się równo na ich powierzchni. Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź, dlaczego włosy się przetłuszczają tak szybko.
Tłuste włosy – przyczyny
Na całym ciele, a więc i na głowie, w strukturach skóry zlokalizowane są gruczoły łojowe produkujące serum. Niestety czasami wytwarzają go zbyt dużo. Jeśli dzieje się to na twarzy, to mamy do czynienia z tłustą cerą. Jeśli nadaktywne są gruczoły łojowe na głowie, to włosy będą się przetłuszczać. Skłonność gruczołów łojowych do nadmiernej produkcji łoju często jest dziedziczna, ale może też być efektem niewłaściwej higieny i pielęgnacji. Czasami zdarza się, że tłuste włosy są skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w ciele człowieka. Ma to miejsce szczególnie w okresie dojrzewania, w czasie ciąży lub menopauzy u kobiet. Jeśli jednak nie występuje żaden z tych czynników, to warto zasięgnąć porady lekarza i wykonać badania, by sprawdzić, czy przypadkiem z innych przyczyn nie nastąpiło rozregulowanie gospodarki hormonalnej.
Jak pielęgnować tłuste włosy?
Włosy tłuste myje się tak często, jak tego wymagają. Najczęściej należy to robić każdego ranka, bo po nocy niestety wyglądają już fatalnie. Trzeba jednak starannie dobrać szampon. Skoro używa się go codziennie, nie powinien zawierać zbyt silnych detergentów. Najlepiej, jeśli w jego składzie nie będzie agresywnych substancji spieniających typu SLS i SLES, silikonów ani żadnych innych składników, które mogłyby podrażniać skórę głowy. Każdy szampon należy dokładnie spłukiwać letnią wodą, bo jeśli będzie zbyt gorąca, to pobudzi gruczoły łojowe jeszcze bardziej.
Błędne jest też myślenie, że włosy tłuste i skóra głowy nie potrzebują nawilżenia. Bardzo często właśnie nadmierne ich przesuszenie powoduje wzmożoną pracę gruczołów łojowych, a to klasyczne „błędne koło”. Warto zatem wiedzieć, jak nawilżać tłuste włosy i jak odżywiać włosy po farbowaniu, bo przetłuszczające się kosmyki wymagają tego tak samo, jak włosy normalne.
W przypadku włosów tłustych postępowanie jest nieco odmienne niż wówczas, gdy mamy do czynienia z włosami suchymi lub normalnymi. Tu odżywki i maski nakładamy najlepiej na godzinę przed myciem włosów. Dzięki temu potem nie będą one dodatkowo obciążone. Nie należy też zapominać o olejowaniu włosów. Ten zabieg przynosi świetne efekty na tłustych włosach i należy go wykonać na kilka godzin przed myciem głowy. Najlepiej sprawdzają się takie olejki jak rycynowy, arganowy czy jojoba.