Polacy uwielbiają powieści kryminalne, a literatura sensacyjno-kryminalna jest jednym z najchętniej wybieranych przez czytelników rodzajem książek. Dlaczego sięgamy właśnie po taki gatunek?
Książki kryminalne sprawiają, że czytelnicy dzięki nim odrywają się od swojej rzeczywistości. To daje im wytchnienie, ponieważ przez chwilę stają się detektywami, którzy za wszelką cenę chcą rozwiązać zagadkę. Jednocześnie pomimo różnych emocji, jakie doświadczają, czytając dobry kryminał, mają pełen komfort – wiedzą, że na końcu autor zaserwuje im „happy end” w postaci zwycięstwa dobra nad złem. W takich powieściach przyciągają także błyskotliwe postawy bohaterów i skomplikowane rysy psychologiczne. Warto zaopatrzyć się w kilka ciekawych pozycji, jak https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Kryminal-2156.html, by umilić sobie nadchodzącą jesień.
Jakie atrakcje serwują czytelnikom książki kryminalne?
Popularność kryminału zależy od tego, w jaki sposób autor kreśli historię. Tylko niebanalny sposób kreacji daje gwarancję dużej popularności pozycji oraz tego, że czytelnik po jej skończeniu chce więcej. Atrakcyjne jest zastosowanie zasad storytellingu, czyli skonstruowanie powieści na przyczynie i skutku, które są wyraźnie pokazane w książce. Ważne jest budowanie stopniowego napięcia, dlatego każda scena musi być dokładnie przez autora przemyślana. Wszystkie wątki, które stają się poszlakami, są celowo umieszczone przez pisarzy – niektóre stanowią tylko zasłonę dymną, a inne kawałek po kawałku odsłaniają kolejne puzzle zawiłej układanki.
Przyjemność, jakiej doświadcza czytelnik to przede wszystkim odkrycie tego, kto popełnił zbrodnię – zasada, na której opiera się cały mechanizm tego gatunku. Kluczem całej układanki jest także motyw zbrodni. Czytelnik próbuje dociec, czym kierowali się ludzie, którzy dopuścili się zbrodni. Poznają mechanizmy psychologiczne oraz ciemną stronę osobowości. Gatunek sensacji jest jak siłownia umysłów, do której wciąga się czytelnika – zastanawia się on, czy słusznie typuje sprawcę i sam próbuje go zdemaskować.
Kryminały – ciężko się od nich oderwać
Ten, kto miał szczęście do dobrej pozycji, od razu przepadł, ponieważ pisarze serwują emocje od pierwszej do ostatniej strony, różnie regulując napięcie w całej fabule. Remigiusz Mróz to pisarz, od którego książek nie można się oderwać. Na listach bestsellerów dominują także takie nazwiska jak Bonda, Chmielarz, Ćwiek czy Puzyńska. Ich książki są na tyle wciągające, że miłośnicy literatury sensacyjnej chcą poznać bliżej autorów, a przede wszystkim dowiedzieć się, skąd czerpią pomysły na nowe książki i jak pracują.
Dużą popularnością cieszą się skandynawscy pisarze. Ich powieści opierają się głównie na przestępczości, która kontrastuje z rozwiniętym społeczeństwem i państwem opiekuńczym. To historie rozgrywające się na tle wspaniałych krajobrazów, które wyróżniają niespodziewane zwroty akcji, mroczne zagadki i śledztwa. Chcesz powiększyć swoją kolekcję o kryminały skandynawskie? Koniecznie zwróć uwagę na takiej nazwiska jak: Steg Larrson, Camilla Läckberg i Jo Nesbø.
Nie zapominaj także o klasykach tego gatunku, jakie stworzyli Agatha Christie i Arthur Coanan Doyle, choć warto także sięgać po współczesnych mistrzów – Harlena Cobena i Stephena Kinga.