Przegrzewanie się komputera jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, które może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia sprzętu. Warto więc robić wszystko, by tego unikać, a jeśli taki problem już się pojawi, powinniśmy go jak najszybciej wyeliminować. W tym artykule postaramy się przybliżyć najczęstsze powody przegrzewania się komputerów oraz podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.
System chłodzenia
Praktycznie każdy komputer wyposażony jest w system chłodzący, który odpowiada za odprowadzanie ciepła z wewnątrz obudowy. Jeśli więc chłodzenie działa mało wydajnie, dochodzi do przegrzewania się urządzenia. Problemy te przeważnie dotykają komputerów używanych już jakiś czas, gdyż na łopatkach wiatraka zbiera się kurz, co uniemożliwia jego wydajną pracę. Dodatkowo na procesorze nałożona jest tak zwana pasta przewodząca, która z czasem traci swoje właściwości i wymaga wymiany. Jeśli więc zauważamy problemy z temperaturą naszego sprzętu, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu, na przykład Ram Office, gdzie specjaliści usuną zabrudzenia oraz nałożą nową pastę. Musimy również pamiętać, by zapewnić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni wokół wywietrzników komputera. Niezwykle szkodliwą praktyką jest, chociażby pozostawianie laptopów na łóżkach czy fotelach, a w przypadku jednostek stacjonarnych, ustawianie ich zbyt blisko ścian.
Wykorzystywane oprogramowanie
Również to, jakich programów używamy, ma wpływ na przegrzewanie się podzespołów. Przede wszystkim problemy generują niezwykle wymagające aplikacje, uruchamiane na słabszych jednostkach. Wówczas komputer musi działać z maksymalną dostępną mocą, co powoduje zwiększenie jego temperatury. Często więc lepszym zakupem będą używane laptopy o bogatszej specyfikacji niż sprzęt nowy, ale o gorszych parametrach. Nawet najmocniejszy na rynku komputer może się jednak nagrzewać, jeśli nie zadbamy o właściwy stan systemu operacyjnego oraz zainstalowanego oprogramowania. Pamiętajmy więc o regularnych aktualizacjach wszelkich sterowników i aplikacji, ponieważ często obejmują one poprawki w zakresie wydajności, dzięki czemu dostępne zasoby będą wykorzystywane mniej intensywnie. Chrońmy się również przed wirusami, gdyż potrafią one znacznie komputer obciążyć, a co za tym idzie zwiększyć temperaturę jego pracy.