Diagnoza psychologiczna może mieć różne oblicza. W zależności od potrzeby i okoliczności może dotyczyć określenia predyspozycji zawodowych, rozpoznanie trudności w szkole i nauce czy obejmować zaburzenia poznawcze i mentalne. Czym jest diagnoza psychologiczna i kiedy warto ja wykonać?
Diagnoza psychologiczna – dlaczego jest tak ważna?
Diagnoza psychologiczna w Krakowie jest podstawą w rozpoznawaniu bardzo wielu chorób psychicznych czy zaburzeń osobowości oraz trudności w radzeniu sobie w kontaktach interpersonalnych. Kompleksowa diagnoza i terapia psychologiczna dotyczą również najmłodszych pacjentów, u których można wykryć różnego rodzaju zaburzenia. FAS, ADHD, autyzm, problemy w zakresie integracji sensorycznej – to tylko niektóre z problemów, na które mogą cierpieć najmłodsi pacjenci. Diagnoza psychologiczna to wstęp do określenia przyczyn i złożoności problemy oraz pierwszym krok do ich leczenia.
Terapia psychologiczna – jakie efekty pozwala uzyskać?
Terapia psychologiczna w Wieliczce to narzędzie do lepszego poznania siebie oraz uczenia się radzenia sobie z różnego typu trudnościami życia codziennego. Wyróżnia się kilka podstawowych nurtów terapii psychologicznej. Decydując się na rozpoczęcie leczenia, warto dokładnie upewnić się, który typ reprezentuje dany psycholog. Warto mieć też na uwadze, że terapia psychologiczna jest procesem. Dla uzyskania długotrwałych i optymalnych efektów niezbędne jest zachowanie ciągłości i systematyczności wizyt.
W zależności od złożoności problemu i indywidualnych predyspozycji pacjenta terapia może trwać kilak miesięcy, ale też równie dobrze kilka lat. Wraz z rosnącą świadomością tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne, w społeczeństwie rośnie akceptacja dla różnych form terapii. Dziś żadnym wstydem jest przyznanie się, że chodzi się na terapię do psychologa. W niektórych środowiskach jest to wręcz mile widziane. Ne musi wcale wiązać się z konkretnymi problemami, ale z chęcią rozwoju osobistego.