Cięcie laserem 2D i 3D to jedne z metod obrabiania metali. Wykorzystywane są do produkcji elementów konstrukcyjnych, części maszyn, a także przedmiotów codziennego użytku. Aby osiągnąć coraz wyższą efektywność i dokładność obróbki firmy sięgają po nowoczesne technologie. Do jednych z nich zaliczają się cięcie laserem 2D oraz 3D. Jakie są różnice w stosowaniu i jakie efekty można otrzymać wybierając te metody obróbki?
Czym charakteryzuje się cięcie laserem 2D?
Cięcie laserem światłowodowym 2D to metoda bardzo precyzyjna i szybka. Może być stosowana do obróbki materiałów o różnej grubości. Maszyny wykorzystujące technologię cięcia 2D mogą być programowane zgodnie z oczekiwanym efektem, również podczas procesu obróbki, co wpływa na wygodę tego rozwiązania. Urządzenia wyróżnia wysoka powtarzalność obróbki, co pozwala na zachowanie efektywności i precyzji podczas produkcji masowej. Dzięki wysokiej dokładności cięcia laserem urządzenia CNC mogą być wykorzystywane do obróbki nawet trudnych i skomplikowanych kształtów.
Na czym polega cięcie laserem 3D?
Metoda cięcia laserem 3D pozwala na cięcie tzw. elementów niepłaskich. Mogą być to m.in. rury, elementy giętkie, złożone trójwymiarowe detale oraz różnego rodzaju profile otwarte i zamknięte o przekroju okrągłym, prostokątnym i kwadratowym. Nowoczesne maszyny do cięcia 3D wyposażone w pochylną głowicę mogą ciąć pod kątem +/- 45 stopni. Z powodzeniem mogą też zastępować inne operacje, takie jak wiercenie otworów, frezowanie oraz usuwanie naddatku materiału z elementu. Usługi cięcia maszyną wyposażoną w laser CNC i mającą aż 5 osi głowicę tnącą świadczy np. firma Dajano z Opatówka.
Do czego stosuje się cięcie 2D i 3D?
Obie metody można z powodzeniem stosować do cięcia elementów ze stali nierdzewnej, czarnej i aluminium. Pozwalają na wzrost wydajności, prędkości i precyzji obróbki, na redukcję kosztów produkcyjnych i na obniżenie wielkości strat materiałów. Urządzenia te tną z dokładnością nawet do 0,1 mm. Są to też metody ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji i dwutlenku węgla. Dzięki minimalnej strefie wpływu ciepła nie zmieniają właściwości mechanicznych przedmiotów, a ich krawędzie po obróbce są idealnie gładkie.