Pompy to uniwersalne urządzenia, z których korzysta się powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu. Najważniejszym zadaniem tego typu maszyn jest transportowanie cieczy z niższego Na wyższy poziom. Wchodzące w skład takiego sprzętu elementy w postaci tłoków lub wirników zapewniają mu sprawne działanie. Pompy do ścieków zazwyczaj dzieli się na modele wirowe i wyporowe. Sprawdź koniecznie, czym różnią się one między sobą.
Pompy wirowe i wyporowe – najważniejsze cechy
Pompy wirowe, zwane też wirnikowymi albo przepływowymi, wyposażone są w specjalny wirnik łopatkowy. Po jego wprawieniu w ruch energia ciśnieniowa płynu zostaje przekształcona w energię kinetyczną. W wyniku tego procesu ciecz zostaje przetransportowana w kierunku części tłocznej, co pozwala na jej przepompowanie z jednego zbiornika do drugiego. Artykuły przepływowe wyróżnia łatwość eksploatacji oraz konserwacji. Wirnikowe pompy do ścieków pracują bardzo wydajnie. W ciągu godziny są w stanie przetoczyć nawet kilka tysięcy metrów sześciennych nieczystości. Doskonale sprawdzają się one zarówno przy ściekach oczyszczonych, jak i nieoczyszczonych, a także przy osadach i szlamach. Pompy wirowe dzieli się zazwyczaj na modele krążeniowe albo krętne. Pompy wyporowe do ścieków określa się też mianem modeli objętościowych. W ich przypadku elementem roboczym jest tłok. W tego typu urządzeniach przekształcanie energii mechanicznej w hydrauliczną następuje na skutek zmiany rozmiarów albo przesunięcia przestrzeni pompy, napełnionej wodą. Użytkownicy pomp wyporowych muszą pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed przeciążeniami i nadmiernym ciśnieniem. Do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się specjalne zawory przelewowe.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pomp?
Dobór odpowiednich pomp zazwyczaj nie jest łatwym zadaniem. Należy bowiem zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest spełnianie przez dany model podstawowych wymogów w zakresie wydajności pracy, maksymalnego ciśnienia itp. Oferujący tego typu urządzenia producent przepompowni, taki jak firma INWAP, wskazuje też na konieczność uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji zakupowej kosztów utrzymania danego modelu. Dotyczy to głównie wydatków na energię elektryczną oraz na nabycie części zamiennych w razie nastąpienia awarii.