Każdy magazyn powinien być wyposażony w różne rodzaje sprzętów i urządzeń. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie codziennej pracy, ale także umożliwianie wygodnego przechowywania towarów. Niezbędnymi elementami wyposażenie są zatem odpowiednie regały. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się powinny cechować dobre regały magazynowe.
Do czego służą regały magazynowe?
Magazyn zgodnie ze swoją specyfiką służy do składowania towarów. Aby był on dobrze zorganizowany, konieczne jest zatem dobre przemyślenie przestrzeni przeznaczonej do magazynowania. Musi być ona wyposażona w regały magazynowe metalowe, które są przeznaczone do składowania ładunków, a często również przystosowane do obsługiwania przez odpowiednie urządzenia, na przykład przez wózki unoszące. Ich użycie jest zatem niezbędne, aby w magazynie panował porządek, a praca była bezpieczna i komfortowa. Jako że sprzęty tego stale znoszą duże obciążenia, muszą być dobre. Co to oznacza?
Bezpieczeństwo regałów magazynowych
Aby regały mogły być wykorzystywane w przestrzeniach magazynowych, muszą spełniać określone normy, które świadczą o tym, że są one bezpieczne w użytkowaniu, co potwierdza przedstawiciel firmy Janus zajmującej się wyposażeniem magazynów.
Najistotniejszą kwestią w przypadku regałów magazynowych jest ich bezpieczeństwo. W innym wypadku składowanie ładunków nie byłoby możliwe. Konstrukcja musi być zatem stabilna, a także zbudowana w taki sposób, aby czynności związane z pracami z towarem przebiegały bezpiecznie. Należy również zwrócić uwagę na to, aby zachować dopuszczalne obciążenie regałów i podłoża, do którego są przytwierdzone, wyjaśnia nasz rozmówca.
Normy, jakie muszą spełniać regały magazynowe?
Zgodnie z prawem, regały magazynowe nie muszą być oznakowane znakiem CE ani mieć deklaracji zgodności. Obowiązkowa jest jednak produkcja zgodnie z następującymi normami dotyczącymi:
- nazwy, określenia, podziału i symboli – PN-M-78320: 1978,
- wymagań i badań w przypadku regałów wolnostojących – PN-M–78321: 1988,
- parametrów podstawowych – PN-M–78322: 1989.
Oprócz tego producenci regałów magazynowych muszą do każdego produktu wystawić zaświadczenie zawierające nazwę i znak wytwórcy, nazwę i oznaczenie regału, numer fabryczny, rok produkcji, zakres oraz wyniki przeprowadzonych badań, stwierdzenie zgodności wyników badań z PN. Powinna się także pojawić informacja o dopuszczalnym obciążeniu półek i instrukcja montażu.