Wazektomia to druga obok prezerwatyw metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wykonuje się bez użycia skalpela, dzięki czemu jest on prosty i szybki. Metoda przydaje się szczególnie wtedy, gdy u partnerki występują przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej.
Na czym polega wazektomia?
Wielu mężczyzn zastanawia się, na czym dokładnie polega wazektomia. Jest to mało skomplikowany zabieg, przed którym wykonuje się znieczulenie moszny, a następnie wprowadza się przez skórę specjalne narzędzie. Za jego pomocą przecina się nasieniowody. Dzięki temu plemniki nie docierają już do spermy mężczyzny.
Wazektomię wykonuje lekarz zajmujący się męskimi narządami płciowymi, czyli androlog. U andrologów można także poddać się np. obrzezaniu w Krakowie i wielu innych dużych miastach. Wazektomia cieszy się szczególną popularnością w USA.
Czy wazektomia jest bezpieczna?
Choć wazektomia brzmi poważnie, to zupełnie nie trzeba się jej obawiać. Jest to zabieg nieinwazyjny i bardzo szybki. Trwa maksymalnie kilkanaście minut, więc cała wizyta wraz z przygotowaniem i zaleceniami lekarza zajmuje około godziny. Wazektomia jest bezpieczna dla pacjenta.
Trzeba mieć na uwadze, że jest to zabieg trwały, a procedura rewazektomii może być znacznie bardziej skomplikowana. Ważne jest to, aby dokładnie przemyśleć decyzję o zabiegu i podejść do niego odpowiedzialnie. Bólem nie należy się stresować, ponieważ jest on niewielki.
Ile czasu dochodzi się do siebie po wazektomii?
Wazektomia to bardzo prosty zabieg, dlatego też rekonwalescencja nie trwa zbyt długo. Po wykonaniu przecięcia nasieniowodów lekarz daje pacjentowi wszelkie wskazówki dotyczące tego, na co ma uważać i jak się zachowywać. Zaleca się kilka dni odpoczynku.
Do ponownego współżycia zwykle można powrócić około tygodnia po wykonaniu wazektomii. Na skórze nie ma szwów, a niewielka rana bardzo szybko się goi. Podczas zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie, a później może pojawić się jedynie lekki ból.