Na bezpieczeństwo jazdy samochodem wpływa wiele czynników. Wielu kierowców kojarzy je przede wszystkim z sezonową wymianą opon czy regularnym przeprowadzaniem przeglądów eksploatacyjnych. Oprócz tego należy jednak zwrócić uwagę na wiele innych czynników. Mowa tutaj na przykład o szybach. Czasami zdarza się tak, że po jezdni poruszają się pojazdy z uszkodzoną szybą czołową. Czym grozi takie zachowanie i dlaczego należy wówczas niezwłocznie udać się do serwisu?
Jakie konsekwencje prawne wiążą się z jazdą z uszkodzoną szybą czołową?
Możemy wyróżnić kilka sytuacji związanych ze sprawnością pojazdu, które doprowadzą do nałożenia mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie kontroli policyjnej. Jeżeli chodzi o wspomnianą jazdę z pękniętą szybą przednią, to stanowią o tym przepisy Ustawy o ruchu drogowym art. 66 pkt 1.5, które mówią o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być skonstruowany, wyposażony i utrzymany tak, aby zapewnił dostateczną widoczność kierowcy.
W praktyce oznacza to, że w razie kontroli funkcjonariusz może nałożyć mandat i zabrać dowód rejestracyjny, ponieważ samochód z pękniętą szybą czołową nie spełnia podstawowych wymagań technicznych. Właśnie dlatego po uderzeniu kamyka w szybę czy kolizji lub wypadku, która również zakończy się jej uszkodzeniem, należy niezwłocznie udać się do serwisu w celu przeprowadzenia naprawy szyby samochodowej. To pomoże uniknąć poważnych konsekwencji w razie ewentualnej kontroli.
Dlaczego jazda z pękniętą szybą jest niebezpieczna?
Wielu kierowców umawiających się na naprawę albo wymianę szyby samochodowej, kieruje się przede wszystkim tym, że nie chce otrzymać mandatu karnego. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne konsekwencje, które mogą się wiązać z zaniedbaniem tego obowiązku. O to, co może się wówczas wydarzyć, zapytaliśmy specjalistę z serwisu samochodowego na Mokotowie w Warszawie Real-Auto, który wyjaśnił:
– Jazda z uszkodzoną szybą samochodową to przede wszystkim mniejsze bezpieczeństwo na drodze. Kierowca ma bowiem wówczas ograniczone pole widzenia. W związku z tym może stwarzać realne zagrożenie dla innych pojazdów, a także pieszych czy pozostałych uczestników ruchu drogowego. Kolejną kwestią jest ta, że taka szyba ma znacząco osłabioną wytrzymałość mechaniczną. To z kolei może doprowadzić do większych obrażeń kierowcy i pozostałych pasażerów nawet w przypadku niewielkiej kolizji.
Warto również wspomnieć o tym, że powstałe uszkodzenie z czasem może się powiększać, a w efekcie zamiast naprawy konieczna będzie wymiana szyby na nową, co jest kosztowniejszym serwisem.