Naprawa uszkodzonych rurociągów wymagałaby kłopotliwych prac ziemnych, zwłaszcza w miejscach o gęstej zabudowie, gdyby nie sprawdzona od lat technologia utwardzania rur na miejscu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak najczęściej usprawnia się uszkodzone rury, przeczytaj artykuł. Przy okazji dowiesz się, czym charakteryzuje się technologia CIPP.
Na czym polega technologia CIPP?
Technologia CIPP (cured in place pipe/rura utwardzana na miejscu) znana jest od ponad 40 lat. To najczęściej stosowana metoda bezwykopowych napraw rurociągów. Idea technologii CIPP polega na utworzeniu w naprawianej rurze nowego przewodu. Buduje się go ze specjalnej tkaniny nasączonej żywicami, którą poddaje się procesowi utwardzenia. Stąd występujące w Polskiej Normie określenie – wykładzina z rur utwardzanych na miejscu. Technologia CIPP wymaga nowoczesnych tkanin technicznych o określonych parametrach. Są one dostępne dzięki wyspecjalizowanym firmom technologicznym. Jedną z nich jest producent materiałów z włókna szklanego BauTex z Pabianic, który wytwarza też elewacyjne siatki budowlane, geosiatki drogowe, siatki szklano-węglowe i wiele innych.
Tkaniny kompleksowe Canaltex
Do bezwykopowych napraw rurociągów stosuje się rękawy materiałowe wykonane ze sprofilowanych pod tym kątem tkanin. Kompleksowa tkanina Canaltex składa się z trzech warstw: włókna szklanego Ortex, maty szklanej o równomiernie rozłożonych włóknach oraz włókniny poliestrowej. Rękaw renowacyjny impregnuje się żywicami poliestrową, epoksydową lub winyloestrową. Dzięki temu tkanina Canaltex staje się odporna na rozciąganie, a także na obciążenia statyczne i hydrodynamiczne wywołane przepływem mediów w rurociągu. Po wprowadzeniu rękawa naprawczego do rury tkaninę utwardza się promieniowaniem UV.
Zalety bezwykopowej renowacji rur
Największą zaletą technologii CIPP jest brak konieczności wykonywanie skomplikowanych prac ziemnych i budowania zabezpieczeń wykopów. Pozwala na naprawę rurociągów stalowych, żeliwnych, betonowych, żelbetowych i z tworzyw sztucznych lub kamionki. Renowacjom można poddawać instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe, wentylacyjne, a także rurociągi przemysłowe i przewody kominowe o średnicach od 200 do nawet 3000 mm. Kolejną zaletą technologii CIPP jest fakt, że nie zmniejsza ona znacząco światła rurociągu.