Na współczesnych budowach dominują systemowe rusztowania modułowe i ramowe. Oba rozwiązania mają niekwestionowane zalety. Natomiast o ich zastosowaniach decydują specyficzne różnice w asortymencie elementów składowych oraz sposobie montażu. Prezentujemy syntetyczną charakterystykę rusztowań modułowych. Wskazujemy na ich zastosowania przy pracach na fasadach oraz we wnętrzach budynków.
Jakie są cechy szczególne rusztowań modułowych?
Rusztowania modułowe powstają w wyniku łączenia stojaków (elementy pionowe), rygli (elementy poziome), stężeń (pionowe i ukośne), pomostów i burt. Inne niezbędne składniki to poręcze, konsole (do poszerzania podestów), drabiny oraz zestawy do kotwienia.
Konstrukcja zawdzięcza swoją nazwę układowi elementów składowych: stężenia i rygle łączą się w regularnych odstępach nazywanych modułami. Taki układ jest możliwy dzięki stojakom z rozmieszczonymi w stałych odstępach (np. co 50 cm) rozetami (kryzami). To element, który umożliwia szybkie mocowanie do 8 elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu rusztowania modułowe, w przeciwieństwie do rusztowań ramowych, stosunkowo łatwo dopasujesz do fasad i obiektów o nietypowych kształtach.
Kiedy warto zastosować rusztowania modułowe?
W przypadku prostych, pionowych fasad, bez elementów wysuniętych poza lico budynku, optymalnym rozwiązaniem są rusztowania ramowe. Zapewniają maksymalną stabilność i znoszą bardzo duże obciążenia użytkowe nawet do 2,0 kN/m2, czyli 200 kg/m2. Dzięki temu świetnie nadają się np. do prowadzenia prac murarskich. Pomimo niekwestionowanych zalet, ten typ konstrukcji nie sprawdzi się w każdych okolicznościach.
Przy pracy na obiektach o nieregularnej formie optymalne są rusztowania modułowe. Kiedy warto je zastosować, wyjaśnia ekspert reprezentujący wypożyczalnie Verent w Łodzi i Warszawie: – Montaż rusztowań modułowych jest trudniejszy i bardziej czasochłonny niż rusztowań ramowych. W zamian za to oferują one pełną uniwersalność: doskonale sprawdzają się jako konstrukcje fasadowe przy budowie i remontach obiektów zabytkowych, przemysłowych, a także wiaduktów i mostów.
Rusztowania modułowe gwarantują pełną stabilność i bezpieczeństwo pracy oraz największą wśród konstrukcji systemowych elastyczność w dopasowaniu do formy obiektu.