Osoby, które decydują się na budowę domu i muszą wybrać właściwą metodę odprowadzania nieczystości ściekowych, wiedzą, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, w związku z czym trudno zdecydować się na odpowiednie. Jedną z instalacji, które cieszą się dużym zainteresowaniem, są przydomowe oczyszczalnie drenażowe, które są stosunkowo niedrogim, a jednocześnie niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Co należy wiedzieć na ich temat? Czym się charakteryzują i kiedy będą najlepszym wyborem?
Jaka jest zasada działania przydomowej oczyszczalni drenażowej?
Wybierając odpowiedni system odprowadzania ścieków, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ilość generowanych nieczystości czy liczbę mieszkańców, ale również sposób działania konkretnej instalacji. Jeśli chodzi o omawiane przydomowe oczyszczalnie drenażowe, to warto o nich wiedzieć przede wszystkim, że proces oczyszczania, który w nich zachodzi, składa się z dwóch etapów. Mowa tutaj o oczyszczaniu beztlenowym i tlenowym. Do pierwszego z nich dochodzi w osadniku gnilnym. Wówczas mamy do czynienia z separacją oraz dekantacją ścieków i fermentacją osadu.
W wymienionych procesach biorą udział bakterie beztlenowe. Jeśli natomiast chodzi o doczyszczanie tlenowe, to polega na tym, że ścieki przepływają przez warstwy filtracyjne, a następnie ulegają rozkładowi. W tym przypadku mamy do czynienia z udziałem mikroorganizmów, które żyją w naturalnym środowisku. Ten etap pracy przydomowej oczyszczalni drenażowej w zależności od potrzeb może być wykonywany przez drenaż rozsączający, filtr piaskowy pionowy, złoże biologiczne albo kopiec filtracyjny.
Jakie są zalety przydomowej oczyszczalni drenażowej i kiedy warto się na nią zdecydować?
Wiemy już, czym są i jak działają przydomowe oczyszczalnie drenażowe. Warto zastanowić się też, jakie są ich zalety i kiedy dobrze zdecydować się na inwestycję w taką instalację. Aby lepiej zrozumieć temat, postanowiliśmy spytać o tę kwestię naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się oczyszczalniami ekologicznymi i szambami biologicznymi w Łodzi, który powiedział nam:
– Montaż przydomowych oczyszczalni drenażowych nie bez powodu cieszy się rosnącą popularnością w przypadku domów jednorodzinnych. Do zalet takiego rozwiązania możemy zaliczyć przede wszystkim prostą budowę, co w praktyce oznacza, że prace instalacyjne można przeprowadzić samodzielnie. Ponadto oczyszczalnia drenażowa jest ekologiczna, ponieważ dzięki niej nieczystości nie trafiają do gleby albo wód. Ponadto zbiorniki, które są stosowane w przypadku takich instalacji, są znacznie szczelniejsze niż na przykład te, z którymi mamy do czynienia w przypadku betonowych szamb. Nie sposób nie wspomnieć też o kwestiach finansowych – inwestycja bowiem zwraca się w ciągu kilku lat, a samo użytkowanie jest ekonomiczne.