Wpływają na funkcjonalność mebli, jednocześnie chroniąc obszary podatne na uszkodzenia. Dzięki nim korzystanie z drzwi oraz szafek jest w ogóle możliwe. Czym są okucia meblowe i na jakie aspekty zwrócić uwagę, by wybrać elementy odpowiedniej jakości?
Co zalicza się do okuć meblowych?
Okucie jest terminem spotykanym w kilku branżach, w każdej dziedzinie oczywiście pojęcie posiada odrębną definicję. W budownictwie nawiązuje do okien i drzwi, pełniąc – w zależności od formy – rozmaite funkcje: umożliwianie zamykania/otwierania, łączenie, umożliwianie chwytania, zabezpieczanie. Zatem okucia obejmują wszelkiego rodzaju klamki, uchwyty, gałki, zawiasy, zamki, kłódki czy zasuwnice.
Osobom niezwiązanym z branżą meblarską okucie może początkowo może wydawać się sformułowaniem obcym, ale, jak widać, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, będąc elementami bliższymi, niż mogłoby się wydawać.
Wysoka jakość i trwałość materiału wyznacznikiem dobrych okuć
Zastanawiając się nad tym, czym dobre okucia meblowe powinny się wyróżniać, warto pod uwagę wziąć ich trwałość – odporność na zużycie oraz zdarzenia losowe pozwoli wydłużyć żywotność sprzętu. Ponadto ważne, aby wyprodukowane elementy wolne były od jakichkolwiek skaz na powierzchni. Zniweluje to niebezpieczeństwo rozpoczęcia procesów degradacyjnych materiału, dodatkowo pozytywnie wpływając na walory estetyczne.
Plusem niewątpliwie będą duże doświadczenie po stronie wytwórcy oraz stosowane podczas produkcji technologie zapewniające ogromną precyzję wykonania. Jeśli producent oferowane wyroby obejmuje gwarancją, wówczas pokazuje konsumentom, że ufa własnej pracy.
W meblarstwie wykorzystuje się też prowadnice, za pomocą których wysuwa się szuflady, z kolei na większą skale stosuje się prowadnice przemysłowe, które odpowiadają za przesuwanie elementu po konkretnym torze. Klasyfikacja wyróżnia prowadnice o wewnętrznym oraz zewnętrznym tarciu, a oba typy dzielą się na kilka innych podkategorii. Są narażone na szybkie zużycie, co wymusza systematyczne zabiegi konserwacyjne.