Jak my, mamy, możemy ocenić, czy jesteśmy w stanie dostarczyć maluszkowi odpowiednią ilość pokarmu? A może nie powinnyśmy samodzielnie się nad tym zastanawiać, lecz od razu skorzystać ze wsparcia osób, które rzeczywiście wiedzą, jak nam pomóc?
Potrzebne jest kompleksowe spojrzenie
W grupach dyskusyjnych skupiających kobiety spodziewające się dziecka albo już cieszące się jego obecnością często pojawiają się pytania o ilość mleka w piersiach, np. „Czy mam za mało pokarmu?”. Mogą być one spowodowane zarówno troską mam o to, czy pociecha jest najedzona, jak i ich chęcią upewnienia się, że laktacja przebiega dobrze. Odpowiedzi na te pytania są naprawdę różne. Część z nich opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i jest wartościowa i pomocna, natomiast niektóre – sama wiesz.
Śledząc podobne wątki, chyba warto zapoznać się ze wszystkimi takimi odpowiedziami, a po ich przeczytaniu spróbować spojrzeć na nie nieco szerzej. Efektywności karmienia nie da się sprawdzić, sięgając np. po laktator i odmierzając nim ilość mleka odciągniętego z piersi. Aby upewnić się, że maluch zjada tyle, ile teraz potrzebuje, lepsze wydaje się kontrolowanie jego wagi i wzrostu, zachowania w trakcie dnia i nocy i zwracanie uwagi na zawartość pieluszek. Ważne z perspektywy mamy jest także wsłuchiwanie się we własne potrzeby. Tutaj bardzo pomocne może okazać się skorzystanie ze wsparcia pediatry lub położnej, najlepiej z dużym sercem i doświadczeniem.
Kiedy jeszcze skonsultować się z położną lub pediatrą?
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt. Razem z mlekiem mamy, dziecko otrzymuje to, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i czuje się bezpieczne. Zdarza się jednak, że maluszek mimo regularnego przystawiania do piersi nie jest najedzony, a mama zaczyna myśleć: „Nie mam pokarmu…”. By jak najszybciej i najskuteczniej pomóc dziecku i samej sobie, nie warto czekać, lecz od razu poprosić o wsparcie odpowiednią osobę, czyli pediatrę lub położną. Pomoże ona odpowiedzieć na pytanie, czy nastąpił spadek produkcji pokarmu, a jeśli tak, to czym został on spowodowany.
Jeśli okaże się, że potrzebne jest dokarmianie niemowlęcia, położna lub pediatra pomoże również w wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego. Powinno być ono dobrane indywidualnie do potrzeb dziecka, więc taka profesjonalna pomoc wydaje się niezastąpiona. W trakcie spotkania warto też zapytać o opinie na temat rodzajów mleka, które wymieniane są w rozmowach prowadzonych w grupach dyskusyjnych. Jeśli też należysz do podobnej społeczności, na pewno potrafisz wymienić kilka będących w centrum zainteresowania i wskazać kilka nowości, np. Humana 2 mleko następne nowa formuła.