Demontaż linii przemysłowych i rozbiórki konstrukcji stalowych muszą być przeprowadzane przez doświadczone osoby, dysponujące odpowiednią wiedzą i zapleczem technicznym. Demontaż urządzeń, instalacji i budynku to jednak nie wszystko. Końcowym etapem prac jest uprzątnięcie terenu oraz transport i utylizacja pozostałych części. Z rozbiórek konstrukcji stalowych, takich jak hale magazynowe pozostają odpady, które mogą być oddane np. do punktu skupu złomu.
Jaki złom stalowy można oddać na skup złomu?
Do punktu skupu złomu można oddać zarówno stalowy złom poamortyzacyjny, jak i odpady poprodukcyjne. Do pierwszej grupy należą elementy wyrobów i konstrukcji, m.in. blachy, rury, części maszyn, silosy, regały, a także części zadaszeń, hal i magazynów. Do najczęściej oddawanych na złom elementów zalicza się słupy, ramy, kraty, cięgna, belki, a także powłoki. Również elementy pochodzące z demontażu linii przemysłowych trafiają na złom. Są to m.in. części z pomostów, podestów i estakad.
Jakie są typy konstrukcji stalowych oddawanych na złom?
Wyróżnia się podział na konstrukcje stalowe cięgnowe, powłokowe oraz szkieletowe. Konstrukcje cięgnowe to elementy mostów wiszących i dachów, a powłokowe to przede wszystkim stalowe blachy. Do ostatnie grupy zalicza się szkielety przestrzenne, prętowe i płaskie. Elementy te są wykorzystywane przede wszystkim w halach przemysłowych. Należy pamiętać, że na złom nie można oddawać materiałów, które zawierają niebezpieczne związki chemiczne, m.in. toksyczne i radioaktywne. Złom pochodzący z rozbiórek konstrukcji stalowych skupuje np. firma RP SCRAPER z Chełmka.
Jak wygląda utylizacja złomu stalowego?
Stal wyróżnia się wysoką podatnością na recycling, dlatego jest materiałem chętnie przyjmowanym przez punkty skupu złomu. Ma wysoką trwałość, dlatego po obróbce zachowuje swoje liczne właściwości. Stal odzyskuje się poprzez spalanie i przetopienie oraz przez użycie magnetycznej segregacji odpadów i odcynowanie za pomocą metody elektrolitycznej. Oddanie elementów stalowych do recyclingu to oszczędność nawet 80% energii w porównaniu do produkcji jednej tony stali. Zmniejsza to też produkcję substancji mających negatywny wpływ na wodę i powietrze.