Marmur to bardzo elegancki, wręcz luksusowy materiał, który od lat stosowany był w rzeźbie i architekturze. Obecnie jest chętnie wykorzystywany we wnętrzach mieszkalnych, ponieważ dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu łatwo można dobrać odpowiedni model do stylu pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się blaty marmurowe umieszczane w łazienkach i kuchniach. Czy wymagają one impregnacji? Podpowiadamy.
Blaty marmurowe — właściwości
Marmur charakteryzuje się twardą strukturą krystaliczną i średnią porowatością. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu od wielu lat jest chętnie wykorzystywanym materiałem, służącym głównie do uszlachetniania wnętrz. Jest on jednak mało odporny na wilgoć i wodę, a także działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych i procesów geologicznych. Jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia chemiczne. Oznacza to, że jest materiałem nasiąkliwym, a dodatkowo podatnym na powstawanie plam. Z tego powodu koniecznie należy impregnować blaty marmurowe. Warszawa to miasto, gdzie bez problemu można znaleźć specjalne środki przeznaczone do tego celu.
Jak często impregnować blaty marmurowe?
Pierwsza impregnacja marmurowego blatu powinna odbyć się zanim jeszcze będzie on pierwszy raz użyty, niezależnie od tego, w jakim miejscu będzie się znajdował. Następnie taki zabieg należy powtarzać co 1-3 lata, w zależności od intensywności użytkowania i stopnia zniszczenia powierzchni. Ze względu na to, że marmurowe blaty zazwyczaj umieszczane są w łazience lub kuchni, ich impregnacja jest zazwyczaj konieczna minimum raz do roku.
Jak impregnować blaty marmurowe?
Przed przystąpieniem do zabiegu impregnacji należy dokładnie przygotować taką powierzchnię. Musi być ona sucha, czysta i nie mogą się na niej znajdować się żadne plamy. W celu wykonania zabiegu należy kupić specjalny preparat, a następnie nanosić go na blat marmurowy firmy Prodmar wałkiem gąbkowym lub bawełnianą ściereczką w jednym kierunku, aby nie pozostawić smug. Nadmiar środka, który w ciągu 5 minut od nałożenia nie zostanie wchłonięty przez kamień, należy usunąć. W tym celu można użyć ściereczki z mikrofibry. Jeżeli konieczne jest dołożenie kolejnych warstw substancji, wówczas czas schnięcia to minimum 30 minut.