Pokrycie dachowe to element konstrukcji domów i innych obiektów użytkowych, na którym bez wątpienia nie warto oszczędzać. Jeśli zostanie dobrze dobrany i zamontowany przez sprawdzoną ekipę dekarską, to będzie skutecznie chronił budynek przed działaniem szkodliwych czynników pogodowych przez wiele lat, jednocześnie wpływając na jego estetykę. Jednym z większych zagrożeń, które trzeba mieć na uwadze po montażu dachu, jest korozja. Jak sobie poradzić z tym problemem i co zrobić, aby go uniknąć?
Jakie prace pielęgnacyjne przeprowadzać regularnie, aby zminimalizować ryzyko korozji pokrycia dachowego?
Dach to element konstrukcji budynku, który jest najbardziej narażony na działanie opadów deszczu i śniegu, co może przekładać się na pojawianie się korozji, która z kolei zagraża bezpieczeństwu i funkcjonalności całego obiektu. Mimo tego, że blachodachówka jest najbardziej narażona na korozję, to warto zabezpieczyć dach bez względu na to, jakim materiałem jest pokryty. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się tego problemu.
Jedną z podstawowych czynności, które warto wykonywać regularnie, jest czyszczenie systemu rynnowego. Mowa tutaj o usuwaniu gałązek, liści i brudu. W innym przypadku może dojść do zatkania systemu. Warto również wiedzieć, że mech zbiera wodę i utrzymuje wilgotność materiału przez długi czas, właśnie dlatego dobrą praktyką jest pozbycie się go w początkowym stadium rozwoju. Niezwykle ważna jest też regularna inspekcja dachu i likwidowanie ewentualnych przecieków. Ponadto trzeba też zadbać o odpowiednią wentylację poddasza.
Jakie są inne metody zabezpieczenia dachu przed korozją?
Prace pielęgnacyjne i regularne inspekcje są podstawą zapobiegania pojawiania się korozji na dachu. Jednak oprócz tego dobrze również sięgać po specjalistyczne środki. O to, co sprawdzi się najlepiej, postanowiliśmy spytać naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux, który powiedział nam:
– Zabezpieczenie dachów powłoką antykorozyjną to najlepszy sposób na zapobieganie problemom związanym z wilgocią. W pierwszej kolejności jednak warto je dokładnie umyć. Można to zrobić, stosując specjalistyczne środki, które zmiękczają zabrudzenia i zawierają inhibitory korozji, a następnie użyć myjki wysokociśnieniowej. Jeśli natomiast chodzi o właściwe prace konserwacyjne, to przyda się farba podkładkowa, którą nakłada się metodą hydrodynamiczną, co pozwala na równomierne pokrycie powierzchni. Warto również podkreślić, że zastosowanie takiej farby to dodatkowe wsparcie pokrycia dachowego przed zabrudzeniami emisyjnymi oraz działaniem promieniowania UV.