Ceny nieruchomości w ostatnich dwóch latach osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Wśród najdroższych mieszkań znajdują się te zlokalizowane w dużych aglomeracjach. Nikogo nie dziwi już windowanie cen w Krakowie – miasta, które stale się rozwija, oferując mieszkańcom doskonałą infrastrukturę społeczną oraz miejską. Co sprawia, że mieszkania w Krakowie drożeją?
Gdy bogaci się społeczeństwo
Bezpośredni wpływ na ceny nieruchomości w Polsce ma gospodarka. Ludzie zarabiają coraz lepiej, co kształtuje rynek potrzeb i wpływa na decyzje deweloperów. Wyższe dochody są zachętą do realizacji kosztownych inwestycji. Wówczas banki chętniej udzielają długoterminowych kredytów hipotecznych osobom o wyższych dochodach. Zdolność kredytowa coraz częściej sprawia, że obiektem zainteresowania są mieszkania deweloperskie w Krakowie.
Demografia w Polsce – mało optymistyczne prognozy
Duży wpływ na ceny nieruchomości ma demografia. Ta niestety nie prezentuje się optymistycznie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Inflacja powoduje, że przeciętny kredytobiorca musi poświęcić więcej czasu na pracę, by zapewnić sobie fundusze niezbędne do życia na zadowalającym poziomie. Czas na założenie rodziny odkładany jest „na potem”.
Już teraz mocno odczuwalne jest starzenie się społeczeństwa. Niski wskaźnik dzietności najszybciej zauważą inwestorzy, którzy budują mieszkania deweloperskie w Krakowie oraz innych miastach. Już teraz mieszkania na sprzedaż dominują wśród ofert na rynku wtórnym. Społeczeństwo 60+, mając problemy z utrzymaniem swoich mieszkań o większej powierzchni, postanawia je sprzedać, by zamieszkać w nieco mniejszym lokalu.
Miasto studenckie
Stolica Małopolski ma też kilka wewnętrznych czynników, które wpływają na kształtowanie się cen nieruchomości na wynajem. Kraków jest miastem z bogatą ofertą edukacyjną. Uniwersytet Jagielloński oraz wiele innych uczelni oferują wysoki poziom nauczania, co sprawia, że do miasta każdego roku przyjeżdża tysiące studentów. Niektórzy z nich mogą pozwolić sobie na mieszkania deweloperskie w Krakowie na wynajem, inni szukają ofert na rynku wtórnym.
Szacuje się, że około 70 procent absolwentów znajduje na miejscu pracę w sektorze biznesowym, przemysłowym i handlowo-usługowym. To z kolei wpływa na migrację wewnętrzną, kształtując dodatnie saldo miejskie. Absolwenci po osiągnięciu zadowalających przychodów mogą pozwolić sobie na założenie rodziny i poszukiwanie stałego miejsca zamieszkania. Część z nich decyduje się na mieszkania deweloperskie w Krakowie, które można urządzić i wyposażyć według własnych upodobań.
Gdzie jest najdrożej?
Ceny nieruchomości w Krakowie uzależnione są najczęściej od lokalizacji. Wśród najdroższych ofert znajdują się te położone w centrum i w jego pobliżu. Zalicza się do nich Stare Miasto, Krowodrza i Zwierzyniec. Najtańsze mieszkania w Krakowie zlokalizowane są w Bieżanowie-Prokocimiu, Nowej Hucie i Wzgórzach Krzesławickich. W ofertach przeważają mieszkania 2- i 3-pokojowe, a także kawalerki.
Partnerem materiału jest Tabela Ofert.