W dobie downsizingu, producenci samochodów robią wiele, by ograniczyć rozmiary jednostek silnikowych do minimum. Pomocnym rozwiązaniem jest tu turbosprężarka, która pozwala zwiększyć moc silnika tłocząc do niego masy sprężonego powietrza. Wraz ze wzrostem znaczenia turbosprężarek rośnie również popularność regeneracji tych urządzeń. Co warto wiedzieć na temat tej procedury?
Czym jest regeneracja turbosprężarka?
Regeneracja turbosprężarki to procedura mająca na celu przywrócić stare urządzenie do pełnej sprawności technicznej. Polega ona na wymianie elementów, które w toku eksploatacji zużyły się w nadmiernym stopniu lub uległy uszkodzeniu.
Z jakich etapów składa się regeneracja?
Regeneracja turbosprężarki się z kilku etapów:
- demontaż urządzenia na pojedyncze elementy
- czyszczenie części przy użyciu myjki ultradźwiękowej lub innej zaawansowanej technologii,
- kontrola jakości komponentów
- wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów na nowe
- składanie turbosprężarki
- wyważanie i testy sprawności,
Jeśli regenerowana turbosprężarka przejdzie pomyślnie testy można ją z powrotem zamontować w samochodzie.
Czy regenerację można przeprowadzić samodzielnie?
Teoretycznie możliwe jest, żeby odnowić turbosprężarkę samodzielnie we własnym garażu, jednak wymaga to nie tylko dostępu do części, ale również sporej wiedzy a także odpowiedniego sprzętu, np. wspomnianej myjki do dokładnego oczyszczenia komponentów. Aby mieć pewność, że cała naprawa zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób i da zadowalające rezultaty, najlepiej zlecić ją profesjonalnemu serwisowi, takiemu jak Silesia Cars Center.
Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?
Koszt przeprowadzenia regeneracji składa się z dwóch elementów. Cena bazowa to cena usługi, która pozostaje stała – zazwyczaj wynosi ona około 300 złotych, w zależności od rodzaju turbosprężarki. Drugi element składowy ceny to koszt części – im więcej ich kwalifikuje się do wymiany, tym wyższy staje się ostateczny koszt regeneracji. Dlatego warto przeprowadzać regenerację częściej, by utrzymać turbosprężarkę w dobrym stanie, niż czekać aż zniszczy się w poważnym stopniu.
Czy regeneracja jest bardziej opłacalna niż wymiana?
W zdecydowanej większości przypadków profesjonalnie przeprowadzana regeneracja turbosprężarki jest inwestycją lepszą, niż kupno nowego egzemplarza. Średni koszt regeneracji nie przekracza kilkuset złotych, podczas gdy za fabrycznie nowe urządzenia należy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.