Otyłość to bardzo groźna przypadłość nie tylko u ludzi, ale również u psów. Należy jej przeciwdziałać, ponieważ może prowadzić do groźnych chorób, w tym chociażby kłopotów z krążeniem. Co powinien zatem jeść pies borykający się z otyłością? Jaka karma light dla psa jest godna polecenia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co robić, gdy pies ma nadmiarowe kilogramy?
Gdy pies nabierze zbyt dużo nadmiarowych kilogramów, przyda się karma light dla psa. Została ona skomponowana w taki sposób, by pies nie zauważył różnicy, a zatem nie czuł się jak na diecie. Karma light dla psa powinna być serwowana w takiej samej ilości, jak ta standardowa. Różni się jedynie (albo aż) kalorycznością, dlatego pozytywnie wpływa na proces odchudzania pupila. Zawiera zaledwie 3,5 procent tłuszczu, a zatem to znacznie mniej niż typowa karma dla psa. Nie musisz się zatem obawiać się o to, że będziesz katować swojego psa morderczą dietą. Twój czworonożny przyjaciel nawet nie zauważy znikających kilogramów.
Karma light dla psa – skład
A co właściwie zawiera taka karma light dla psa? Przykładowo jedna z wersji sygnowanych marką Dolina Noteci ma w swoim składzie 46 procent wieprzowiny, w tym płuca, serca, wątrobę i mięso, rosół, 16 procent kurczaka, w tym również wątrobę, serca i żołądki, a także jaja, dynię, substancje mineralne, drożdże piwne suszone, nasiona babki płesznik oraz jukkę Mojave. Dodatki roślinne z jednej strony zwiększają uczucie sytości. Z drugiej natomiast regulują działanie układu pokarmowego i pozwalają ograniczyć apetyt. Z kolei drożdże piwne są źródłem naturalnych prebiotyków, które sprzyjają rozwojowi pożytecznej flory bakteryjnej w jelitach oraz zapobiegają biegunkom i chorobom zapalnym przewodu pokarmowego. Oczywiście do tego wszystkiego karma nie zawiera żadnych syntetycznych aromatów, wzmacniaczy smaku i barwników, a także glutenu.
Karma nie tylko dla psa otyłego
Taka karma light dla psa została przy tym stworzona nie tylko z myślą o psach z nadwagą i otyłością, ale również dla tych mało aktywnych, w średnim wieku lub starszych, a także tych, które przeszły zabieg sterylizacji i kastracji. Można ją też podawać rasom ze skłonnościami do tycia, w tym labradorom, cocker spanielom i mopsom. Na marginesie warto też zaznaczyć, że poza zmianą diety i zaserwowaniem odpowiedniej karmy – pies powinien mieć zapewniony większy ruch. Tak jak u ludzi samo jedzenie najczęściej nie rozwiązuje problemu otyłości. Jednocześnie należy zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej pupila. Czas zatem na długi spacer.