Odpowiednie przygotowanie żelbetu czasem wymaga cięcia tego materiału. Czynność ta musi być wykonana bardzo precyzyjnie i w odpowiedni sposób, gdyż materiał ten jest zbrojony i jego obróbka jest niesamowicie trudna. Na czym dokładnie polega cięcie żelbetu?
Jak wygląda cięcie żelbetu i co to za materiał?
Żelbet to dziś materiał bez którego nie wyobrażamy sobie większych budów. Jest on bowiem połączeniem betonu z prętami zbrojeniowymi. Poprzez takie połączenie powstaje materiał przenoszący duże naprężenia ściskające. Dzięki temu jest on bardzo wytrzymały. Cięcie żelbetu to z kolei proces, w którym niezwykle ważna jest precyzja.
Cięcie żelbetu można realizować na wiele sposobów. Cięcie betonu wzmocnionego prętami zbrojeniowymi najczęściej realizuje się techniką diamentową. Sposób ten polega na wykorzystana pił, które są wyposażone w diamentowe tarcze. Są one bardzo skuteczne i pozwalają na niezwykle precyzyjne cięcie. W większości wypadków piły można sterować w sposób zdalny.
Cięcie żelbetu – kiedy je się wykonuje?
Cięcie żelbetu najczęściej jest wykonywane podczas prac rozbiórkowych bądź remontowych. Ponadto może być ono wymagane podczas modernizacji budynków wielkogabarytowych, przemysłowych, energetycznych czy też komunalnych.
Najważniejsze w cięciu żelbetonu jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa operatora. Dlatego bardzo często wykorzystuje się technikę diamentową, która pozwala operatorowi zdalnie sterować piłami, które zajmują się cięciem żelbetu.
Cięcie żelbetu – co to dokładnie za materiał?
Żelbet istnieje od XIX wieku. Wtedy w 1848 roku po raz pierwszy połączono beton ze zbrojeniem. Dokonał tego Joseph-Louis Lambot. W kolejnych latach materiał ten zaczął być coraz bardziej popularny i dziś jest jednym z ważniejszych w budownictwie. Składa się on ze szkieletu wykonano z prętów stalowych, który zalewa się następnie mieszanką betonową. Obie te części doskonale się uzupełniają, gdyż beton przenosi naprężenia ściskające, a stal naprężenia rozciągające. W ten sposób można tworzyć bardzo trwałe konstrukcje.