Wiosna to idealny moment, aby zabrać się za stworzenie przydomowego placu zabaw. Zbliżające się święta, a niedługo po nich majówka mogą być niezłą motywacją dla rodziców chcących zaskoczyć młode pokolenie nietuzinkowym prezentem. Tym bardziej pomysł jest wart uwagi, jeśli nie wybieramy się na świąteczne i majówkowe wyprawy, a planujemy czas spędzić z rodziną w domowym zaciszu. Plac zabaw z wyodrębnionym miejscem dla opiekunów będzie wówczas najlepszą propozycją.
Od czego zacząć?
Oczywiście zaczynamy od planowania, rozrysowania projektu i wypunktowania wszystkich oczekiwań przyszłych użytkowników, na które ma odpowiadać nasz plac zabaw. Musimy też w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie miejsce, na którym stanie nasz plac zabaw. Jeżeli chcemy obserwować bawiące się dzieci, w miarę możliwości wybierzmy miejsce dobrze widoczne z okna, tarasu, czy altany. Możemy też umieścić w naszym projekcie ławeczkę, czy nawet niewielki stolik ogrodowy na terenie strefy. Dobrze też, aby przestrzeń którą wybierzemy nie charakteryzowała się dużymi różnicami terenu, spadami i nachyleniami, chociaż te niewielkie można pomysłowo zagospodarować na niskie ślizgawki np. do zabawy w turlanie. Świetnie spełnią się w tej roli elastyczne płyty gumowe na plac zabaw.
Praktycznie i bezpiecznie
To również najlepszy sposób na zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa użytkowania strefy. Gumowe płyty na plac zabaw świetnie amortyzują upadki, zarówno te z wysokości np. drabinek, czy huśtawek, ale też te mniejsze przy zjeździe ze ślizgawki. Są też odporne na wpływ czynników atmosferycznych i wodoprzepuszczalne, co ma szczególne znaczenie w miejscach nachylenia powierzchni. Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety gumowej nawierzchni, należy jednak wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Najlepszą podbudową jest beton, ale niemniej praktycznym rozwiązaniem jest np. zastosowanie kruszywa łamanego. Najlepsi producenci nawierzchni oferują pomoc doradczą i praktyczną również na etapie przygotowania podbudowy, warto z niej skorzystać, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów.
Oryginalnie i estetycznie
Poza elementarnymi cechami bezpieczeństwa, nawierzchnie gumowe są też antypoślizgowe. To bardzo praktyczna zaleta, zwłaszcza podczas beztroskiej zabawy w berka, czy zabawie z piłką. Nawierzchnie bezpieczne są też odporne na wgniecenia, dzięki temu bez obawy przed uszkodzeniami możemy na nich montować ciężkie wyposażenie placu, drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki etc. Możemy też wzbogacić nasz plac zabaw w ciekawe elementy sensoryczne. Świetnie wkomponowują się one w całą strefę zabawy, nadając jej oryginalności.