Taras dla wielu osób zajmuje bardzo ważne miejsce w aranżacji przestrzeni przydomowej. Czasem stanowi namiastkę ogrodu lub staje się jego integralną częścią. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że z tarasu korzystamy głównie w w okresie wiosenno-letnim, jednak jego konstrukcja powinna być przystosowana nawet do najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych. W trosce o długą żywotność domowego tarasu i jego walorów estetycznych, przed rozpoczęciem budowy warto pamiętać o kilku istotnych aspektach, które często determinują powodzenie inwestycji.
Domowy taras: odpowiedni materiał
Planując budowę tarasu w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć wybór materiału, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom oraz wymaganiom stawianymi przez przydomową nawierzchnię. Wiele osób decyduje się na tarasy drewniane lub z kompozytu, jednak tarasy z kostki brukowej z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności. Kostka brukowa to odpowiedni materiał na budowę konstrukcji tarasowej głównie ze względu na jego nadzwyczajną wytrzymałość na zmienne temperatury, opady atmosferyczne czy wilgoć. Utrzymanie tarasu zbudowanego z kostki brukowej jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku drewna czy kompozytu, gdyż nie wymaga ona konserwowania czy regularnej pielęgnacji. Dodatkowo, możemy samodzielnie dobrać kolor, kształt, rozmiar czy grubość kostki, co ma ogromne znaczenie w kontekście wkomponowania tarasu w domowy ogród jednocześnie nie tracąc na jego dobrych parametrach technicznych.
Domowy taras: lokalizacja
Jeszcze na etapie budowy domu warto rozważyć wszelkie możliwości dotyczące umiejscowienia konstrukcji tarasowej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się taras po stronie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej ze względu na dostateczną ilość światła słonecznego w ciągu dnia oraz przyjemne zacienienie o poranku. Kupując gotowy dom czasem nie mamy wpływu na lokalizację tarasu, choć zdarza się, że budynek posiada dwa wejścia umożliwiające wybór dogodnego dla domowników miejsca na zewnętrzną strefę rekreacyjną.
Zobacz także: https://hydraportal.pl/metamorfoza-ogrodu-przy-uzyciu-kostki-brukowej/
Domowy taras: rozmiar
Wielkość domowego tarasu często jest podyktowana metrażem działki budowlanej, a także naszymi indywidualnymi potrzebami. Budowa konstrukcji tarasowej o rozmiarach znacznie przekraczających połowę dostępnej powierzchni zewnętrznej często odbiera jej funkcjonalności, co warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu. Wiele zależy również od liczby domowników oraz innych potencjalnych użytkowników tarasu – mając w planach urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu warto rozważyć budowę nieco obszerniejszego tarasu dającego maksimum swobody.