Hala magazynowa jest to obiekt przemysłowy, który powstaje po to, aby prowadzona w nim działalność przynosiła zyski. Inwestorowi zależy więc z jednej strony na tym, aby hala powstała jak najszybciej, z drugiej zaś nie generowała zbyt wysokich kosztów związanych z eksploatacją. Aby było to możliwe, warto dokładnie przemyśleć sposób budowy. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji.
Czas realizacji inwestycji
Pierwszą istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę podczas budowy hali magazynowej jest czas realizacji inwestycji. Aby hala przynosiła zyski związane z prowadzoną w niej działalnością, musi być jak najszybciej gotowa do użytku. Jako że na ogół jest to bardzo duży obiekt, wydaje się, że czas budowy będzie bardzo długi. O to, czy rzeczywiście tak jest, zapytaliśmy producenta konstrukcji stalowych z firmy Re-Bud.
Czas budowy hali magazynowej zależy od wybranej technologii. Jeśli zdecydujemy się na budownictwo tradycyjne z ciężkich materiałów, rzeczywiście trzeba będzie długo czekać na efekt końcowy. Wynika to z faktu, że w takim przypadku trzeba przygotować dużą liczbę projektów, dokumentów i instalacji. Istnieje jednak sposób, aby to zminimalizować, a tym samym przyspieszyć czas budowy. Wystarczy wybrać nowoczesną technologię, wyjaśnia nasz rozmówca.
Nowoczesne obiekty nie tylko pozwalają znacznie szybciej korzystać z hali magazynowej, ale sprawiają także, że ma ona o wiele lepsze parametry techniczne.
Koszty eksploatacji
W dzisiejszych czasach, kiedy zmagamy się z licznymi podwyżkami, dla każdego inwestora duże znaczenia mają koszty eksploatacji obiektów przemysłowych. Konieczność ogrzania hali przemysłowej może pochłonąć większą część dochodów. Z tego powodu podczas budowy hal produkcyjnych warto wybrać taką technologię, która z przyszłości pozwoli zaoszczędzić. Doskonałym sposobem, aby przyspieszyć budowę, a jednocześnie sprawić, że hala będzie energooszczędna jest wybór konstrukcji z płyty warstwowej. Wykonana jest z okładzin z blachy ocynkowanej, pomiędzy którymi znajduje się styropian, wełna lub pianka poliuretanowa. Dzięki zastosowaniu tego materiału konstrukcyjnego, nie trzeba martwić się o dodatkowe ocieplenie. Hala wykonana z płyty warstwowej charakteryzuje się bowiem bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zapewnia ona wysoki poziom efektywności energetycznej, co jest niezwykle istotne w sobie stale rosnących cen ogrzewania.
Podsumowując, podczas budowy hali magazynowej warto wziąć pod uwagę zarówno czas realizacji, jak i późniejsze koszty eksploatacji.