Wybudowanie własnego domu jest ogromnym marzeniem dla nowopowstałej rodziny. Długotrwałe odkładanie pieniędzy, a często nawet konieczność wzięcia kredytu są warunkiem do rozpoczęcia stawiania swoich czterech ścian. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wszystko dokładnie obmyślić i przeanalizować po to, by na późniejszym etapie, kiedy ciężko będzie już cokolwiek cofnąć, niczego nie żałować.
Początkowo, w przypadku posiadania działki konieczne jest uzyskanie zezwolenia na budowę, a także pojeżdżenie po okolicy i poszukanie źródeł prądu, gazu i wody. Następnie, udać należy się do sąsiadów w celu poinformowania ich o rozpoczęciu budowy i poproszeniu o zgodę w kwestii ewentualnego przekopu służącego podpięciu do łącza.
Start budowy – wychodzenie z ziemi
Na samym początku, nasza działka potrzebuje odpowiedniego wyrównania terenu oraz skoszenia zalegającej tam trawy. Gdy jesteśmy już po tym etapie, główną rolę pełnić będzie geodeta. To on ma za zadanie wskazać precyzyjne i dokładne rozmieszczenie budynku. Kolejnym etapem jest wytyczenie dokładnego obrysu domu, a następnie wykopanie dziur na fundamenty.
W dziurach umieszczone muszą zostać maty nieprzepuszczające wilgoci oraz poszczególne elementy zbrojenia w miejscach, w których będą znajdować się słupy. Wszystko to zalane zostaje betonem do określonej wysokości jako podstawa fundamentu, a jego resztę będziemy budować nieco węziej.
Teraz pozostaje nam zastanowić się, z jakiej techniki budowania fundamentów skorzystamy. Może to być zarówno szalowanie z desek, jak i kładzenie pustaków zalewowych. Zarówno w jednej, jak i drugiej metodzie, wszystko będziemy musieli zalać betonem już do poziomu gruntu. Pozostałe czynności, które wykonujemy przed przysypaniem resztek ziemi to przeciągnięcie przyłączy wodno-kanalizacyjnej oraz izolacja fundamentów. W przypadku drugiego zabiegu, godnym polecenia w tej kwestii może być sklep i firma usługowa SUEZ.
Płyta fundamentowa i murowanie
Po ponownym wyrównaniu gruntu i zasypaniu dziur między fundamentami, możemy przystąpić do płyty. Na tym etapie wystarczy również wyłożyć matę nieprzepuszczającą wilgoci, a na nią wysypać kilka warstw począwszy od grubego żwiru, aż do piasku. W kwestii zbrojenia, tym razem konieczne będzie już położenie go na całej powierzchni. Siatka zbrojeniowa składa się z drutów umieszczonych równolegle obok siebie co około 20cm oraz widniejącej na niej drugiej warstwie, związanej z poprzednią prostopadle. Całość zalewamy betonem i możemy przystąpić do murowania.
Murowanie to proces długotrwały i skomplikowany. Do tego zabiegu warto już zaopatrzyć się w ekipę budowlaną, która dobrze zna się na rzeczy. Dobór materiału jest jednak zależny w stu procentach od nas. Możemy wybudować dom z czego chcemy, jednak najczęściej polecanymi są pustak ceramiczny oraz komórkowy.
Przykrycie budynku
Gdy mamy już wymurowany cały dom wraz z wylanymi płytami na piętrach, możemy przystąpić do tworzenia więźby dachowej. Jej konstrukcja składa się z płatew, krokwi, murłat oraz łat. To, czy konstrukcja ma być wzmocniona czy też nie, zależy głównie od rodzaju pokrycia dachowego, które wybierzemy na czubek swojego miejsca zamieszkania.
Oprócz samej konstrukcji, należy pamiętać również o ociepleniu całego dachu w przypadku tworzenia poddasza oraz o wypełnieniu całej powierzchni membraną dachową.