Badania oczu są ważne dla utrzymania dobrego stanu wzroku. Pomagają wykryć wszelkie problemy, zanim staną się one poważne i uciążliwe. Zwykle jest to seria testów, która kompleksowo sprawdzi i oceni stan oczu.
Metody badania
Badanie refrakcji
Badanie dna oka wykonuje się przy pomocy narzędzia o nazwie oftalmoskopu. Jest to wziernik, który naświetla oko strumieniem światła.
Podczas badania lekarz ocenia:
- strukturę ciała szklistego,
- tarczę nerwu wzrokowego,
- naczynia krwionośne,
- obwodową część siatkówki,
- plamkę żółtą.
W celu dokładniejszej analizy w razie potrzeby podaje się specjalne krople, które rozszerzają źrenice. Decyzję o zastosowaniu kropli podejmuje lekarz podczas ustalonej wizyty. Użycie zależy o metody wykorzystanej do badania oczu. W sytuacji podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej lub kiedy występuje jaskra wąskiego kąta przesączania badanie musi odbyć się bez kropli.
Problemy z niedowidzeniem
Niedowidzenie jest chorobą, która polega na zahamowaniu w mózgu widzenia z jednego oka. Powoduje to pogorszenie wzroku pomimo stosowania okularów lub szkieł kontaktowych. Leczenie niedowidzenia jest możliwe u dzieci najlepiej do dziesiątego roku życia. Szybkie poddanie leczeniu możne w znacznym stopniu zahamować rozwój choroby. Niestety późna diagnoza pacjenta nie gwarantuje znaczącej poprawy i zaburzona ostrość wzroku pozostaje zwykle bez zmian.
Zapobieganie niedowidzeniu to przede wszystkim systematyczne badania profilaktyczne oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ważne jest obserwacja stanu zdrowia i w razie problemów szybka konsultacja. Wczesne badania okulistyczne przeprowadzane są u wcześniaków, mogą wyeliminować takie wady jak zez. Jeśli w rodzinie występowało niedowidzenie, zez, wady refrakcji, a także wrodzone choroby oczu, trzeba koniecznie wykonać wszystkie niezbędne badania. Tylko takie działania pomagają skutecznie walczyć i zapobiegać niechcianym problemom z ostrością widzenia.