Decyzja o zakończeniu małżeństwa często bywa bardzo trudna. Niektóre z małżeństw decydują wtedy, nawet jeśli wina za rozpad związku leży ewidentnie po jednej ze stron, na rozwód bez orzekania o winie. Takie działanie sprawia, że zdecydowanie szybciej niż w przypadku orzekania o winie kończą małżeństwo i mogą rozpocząć nowy etap w życiu. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania rozwodu za porozumieniem stron?
Rozwód bez orzekania o winie stron krok po kroku
Rozwód za porozumieniem stron – bo tak w legislacyjnej terminologii określa się rozwód bez orzekania o winie – jest bez wątpienia najszybszą formą rozwiązania małżeństwa (https://kancelariasprawyrodzinne.pl/rozwod-bez-orzekania-o-winie/). Istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że stanie się tak już na pierwszej rozprawie. Nie oznacza to jednak, że stanowi to regułę, ponieważ dzieje się tak zazwyczaj, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, ani też nie wyrażają woli dokonania podziału majątku w ramach postępowania rozwodowego.
Warunkiem uzyskania rozwodu za porozumieniem stron jest przede wszystkim całkowite i trwałe ustanie więzi pomiędzy małżonkami. Mowa zarówno o fizycznej, jak i duchowej oraz gospodarczej. Sąd musi to potwierdzić nawet, jeśli obie ze stron dojdą do wspólnych wniosków, że tych już nie ma. Nie ma więc możliwości, aby rozwód odbył się bez przeprowadzenia rozprawy podczas której sąd przesłucha obie strony. Czekając na nią należy więc dokładnie przygotować się na podanie wiarygodnych i przekonujących przyczyn ustania pożycia małżeńskiego, a co za tym idzie, wspomnianych już więzi. Zanim jednak dojdzie do przesłuchania trzeba złożyć pozew, a także przygotować stosowne dokumenty. O jakich mowa?
Rozwód za porozumieniem stron – jakie dokumenty należy przygotować?
Najważniejszym dokumentem, który należy przygotować do rozprawy rozwodowej jest pozew o rozwód. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie go adwokatowi lub radcy prawnemu, który podejdzie do tematu indywidualnie. Nie ma jednego, uniwersalnego pozwu, który będzie definiował powody rozpadu związku małżeńskiego. Należy pamiętać o tym, że to właśnie głównie na podstawie pozwu sąd moderuje całą rozprawę, więc musi on być napisany w taki sposób, aby miał pewność, że małżeństwo jest już przeszłością.
Pod względem formalnym dokument ten musi zawierać:
– dane stron pozwu – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, PESEL,
– informację o tym, o jaki rozwód wnosimy: bez orzekania o winie, z orzekaniem o winie,
– jeśli posiadamy małoletnie dzieci, wówczas należy jeszcze podać informację o roszczeniach związanych z obowiązkiem alimentacyjnym względem nich oraz ich wysokości, a ponadto podać informacje dotyczące sprawowania opieki nad nimi w tym miejsca zamieszkania,
– podać informację o tym, czy były prowadzone próby mediacji.
Pozew rozwodowy należy złożyć w Sądzie Okręgowym, który jest właściwy do ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
Rozwód bez orzekania o winie – dostarczenie załączników
Złożenie pozwu wiąże się jeszcze z dołączeniem do dokumentu załączników. Mowa przede wszystkim o skróconym odpisie akcie małżeństwa. Jeśli małżonkowie posiadają dzieci, należy także dołączyć skrócone odpisy ich aktów urodzenia. Trzeba także pamiętać o uiszczeniu opłaty w wysokości 600 zł, jeśli jednak znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, możemy wnioskować o jej zniesienie.
Rozwód za porozumieniem stron – co należy zabrać na rozprawę?
Kiedy już złożymy pozew o rozwód bez orzekania o winie wraz z załącznikami, pozostaje nam czekać na ustalenie terminu rozprawy. Kiedy już będziemy musieli się na niej stawić, wówczas należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.
Aby uzyskać rozwód za porozumieniem stron, obie strony w trakcie rozprawy muszą wyrazić wolę rozwiązania małżeństwa właśnie w ten sposób. W przeciwnym razie, należy liczyć się z tym, że postępowanie rozwodowe może znacznie przeciągnąć się w czasie i nie ma szans na to, aby skończyło się na pierwszej rozprawie.
Szukasz informacji dot. rozwodu za porozumieniem stron? Odwiedź: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/